W sytuacji, gdy jedno z rodziców uchyla się od obowiązku alimentacji na rzecz dziecka niezbędne staje się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego w celu uzyskania postanowienia sądu. Sądem tym może być zarówno sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka, jak i miejsca zamieszkania pozywanego rodzica.
W sprawach, w których pozwanym jest cudzoziemiec sprawę rozstrzyga sąd polski, jeżeli cudzoziemiec ten zamieszkuje w Polsce. W takim przypadku sąd będzie opierał swoje rozstrzygnięcie na prawie polskim.
Z kolei protokół haski w dokumencie o prawie właściwym dla zobowiązań alimentacyjnych wskazuje, iż osoba zobowiązana do wypłacana alimentów i osoba uprawniona do ich uzyskania mogą zawrzeć pisemną umowę, wybierając w niej prawo danego państwa, które będzie ich dotyczyć w sprawie o alimenty. Mają oni do wyboru prawo państwa, którego obywatelem jest jedna ze stron.
W przypadku dla osób z Ukrainy – orzeczenia sądów ukraińskich w sprawie alimentów podlegają procedurze uznania tego dokumentu przez Sąd Okręgowy. W sytuacji kiedy chcemy by dokument ten miał moc prawną na terenie Polski należy złożyć do Sądu Okręgowego przetłumaczony wyrok sądu ukraińskiego z wnioskiem o uznanie.
Konwencja o międzynarodowym dochodzeniu alimentów na rzecz dzieci i innych członków rodziny, sporządzona dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.U. z 1961 r. Nr 17, poz. 87 i 88)