Niezwykłe szczecińskie kino

Jedną z perełek na kulturalnej mapie Szczecina jest niewątpliwie kino „Pionier 1907”. To niezwykłe miejsce, które znajduje się w prestiżowym gronie sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych i jest jednym z najstarszych kin na świecie!

Historia „Pioniera” oficjalnie rozpoczyna się 26 września 1909 roku. Jednak znaleziono dokumenty, które mówią, że jego działalność jest jeszcze dłuższa. Początek pracy kina datuje się bowiem aż na 1907 rok.

Kino znajdujące się przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie to miejsce, które od początku swojej działalności wyróżnia się na tle innych tego typu miejsc klimatem. W „Pionierze” trudno szukać komercyjnych produkcji oraz popcornu. Miłośnicy kinematografii znajdą tam jednak ambitne kino europejskie, azjatyckie i południowo-amerykańskie. Wyjątkowych doznań z całą pewnością dostarczy seans w „Kiniarni”, czyli przestrzeni powstałej w 202 roku. W pomieszczeniu będącym połączeniem kina i kawiarni, przeniesiemy się do początków XX wieku, gdzie siedząc przy stoliku obejrzymy filmy wyświetlane z projektora. 

Obecnie kino „Pionier 1907” należy do osób prywatnych. Z uwagi na decyzję o przejściu jednego z właścicieli na emeryturę i ryzyko, że „Pionier” zostanie zlikwidowany, trwają prace mające na celu zapewnienie dalszej działalności kina. Dlatego też Miasto postanowiło zabezpieczyć środki w wysokości 2 000 000 złotych, które będą mogły zostać przeznaczone na ewentualny zakup obiektu wraz z jego wyposażeniem.

Rozmowy pomiędzy właścicielem a Miastem Szczecin, dotyczące przyszłości kina, trwają. Trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia, tak by „Pionier” dalej mógł cieszyć mieszkańców i turystów w niezmienionej formie.

Więcej informacji: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/by-pionier-pozostal