Czy wiecie, że w Puszczy Bukowej ukryte jest jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Szczecinie? Mowa o wyjątkowym jeziorze Szmaragdowym, które niezależnie od pory roku jest świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu.
Ten niezwykły zbiornik wodny powstał w 1925 roku w wyniku katastrofy w kopalni kredy. Jak podają źródła, robotnicy w trakcie swoich prac natrafili na wody gruntowe, które zupełnie zalały kopalnię. Istnieje również druga, odmienna wersja wydarzeń, która z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom legend. Mówi ona o tym, że sprawcą zalania tych terenów jest chciwy Skrabek, który ukrył na dnie jeziora skarb strzeżony po dziś dzień przez ducha lasu.
Miłośnicy tego miejsca twierdzą, że przy dobrej pogodzie na dnie jeziora nadal można dostrzec pozostałości po dawnej kopalni, takie jak wagoniki służące do przewozu urobku czy też narzędzia pracowników. Co więcej, po dziś dzień w tym miejscu zachował się również betonowy mostek, który w czasach działalności kopalni był jednym z elementów używanego tam wówczas torowiska.
O wyjątkowości jeziora Szmaragdowego stanowi między innymi jego barwa, którą doskonale oddaje sama nazwa akwenu. Zbiornik zawdzięcza swój bajeczny kolor dużej zawartości węglanu wapnia znajdującego się w wodzie i odbijaniu się światła słonecznego od kredowego dna. Przy słonecznej pogodzie tafla jeziora mieni się niesamowitymi odcieniami barw, które urzekną nawet najbardziej wymagających spacerowiczów.
Warto podkreślić, że okolice jeziora Szmaragdowego to nie tylko doskonałe tereny rekreacyjne, z których można podziwiać m.in. imponującą panoramę doliny dolnej Odry i samego Szczecina. To także dom dla wielu gatunków zwierząt – zarówno ptaków, jak i ssaków. Co więcej, w pobliskich bunkrach spotkać można zimujące tam nietoperze.
Więcej informacji o jeziorze Szmaragdowym (i innych ciekawych miejscach w Szczecinie!) znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://visitszczecin.eu/pl.