Po zawarciu umowy kupna sprzedaży każdy konsument z mocy prawa może reklamować towar niezgodny z umową. Reklamacja jest składana do sprzedawcy, bo to właśnie sprzedawca odpowiada wobec kupującego za zgodność towaru z umową.
Towar jest zgodny z umową, gdy:
- nadaje się do celu do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany
- jego właściwości są zgodne z tym co publicznie do wiadomości podaje sprzedawca lub producent. Jeśli zatem reklama informuje o tym, że towar spełni określone oczekiwania – brak ich spełnienia można reklamować.
Reklamacja składana jest do sprzedawcy w terminie dwóch miesięcy od ujawnienia się niezgodności pod rygorem utraty tych uprawnień. Warto posługiwać się tradycyjnym listem poleconym celem potwierdzenia faktu, iż sprzedawca zapoznał się z treścią reklamacji.
Konsument może żądać:
- nieodpłatnej naprawy
- wymiany towaru na nowy.
O tym czy reklamacja została uznana konsument powinien być poinformowany niezwłocznie. Co ważne – w przypadku braku odpowiedzi ze strony sprzedawcy w terminie 14 dni uważa się, że reklamacja została uznana.
Nieodpłatność wymiany czy też naprawy nie wyklucza faktu, iż sprzedawca ma tez obowiązek poniesienia dodatkowych kosztów przez kupującego -tj. kosztów demontażu, transportu, ponownego montażu i uruchomienia.
W przypadku, gdy sprzedawca odrzuci naszą reklamację możemy skierować sprawę do mediacji przez Inspekcję Handlową w Szczecinie ul. Jana Matejki 6b
sądu konsumenckiego przy Inspekcji Handlowej w Szczecinie ul. Jana Matejki 6 oraz
Miejskiego Rzecznika Konsumentów
https://bip.um.szczecin.pl/chapter_11046.asp