Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem?

Szukając mieszkania, zwróć uwagę na całkowity koszt jego wynajmu. Często opłaty za gaz, prąd, a także inne media nie wchodzą w skład czynszu. Równie ważna jest wysokość kaucji. Zwykle jest ona w wysokości jednomiesięcznego czynszu, ale może być również wyższa. Kaucja jest formą zabezpieczenia dla właściciela mieszkania – jeśli dokonasz w nim jakichś zniszczeń, może on pokryć z jej pomocą ewentualne szkody. W przypadku, gdy pozostawisz mieszkanie w stanie nieuszkodzonym, po zakończeniu najmu mieszkania kaucja zostanie Ci zwrócona.

Zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy najmu sprawdź, czy osoba, które je Tobie oferuje, posiada do niego prawo. W tym celu powinna okazać Tobie akt notarialny lub wypis z księgi wieczystej. Sprawdź, czy dane właściciela w niej zawarte są zgodne z danymi w dowodzie tożsamości tej osoby.

Aby w pełni legalnie wynająć mieszkanie, powinieneś z jego właścicielem podpisać umowę najmu. Zwróć uwagę, aby były w niej zawarte takie informacje jak wyposażenie mieszkania, jakie udostępnia Tobie właściciel, ewentualne zniszczenia, które już zastałeś, a także okres wypowiedzenia.