Przyzwyczailiśmy się do tego, że wodę do picia kupujemy w sklepie w zamkniętych butelkach. Do wody z kranu podchodzimy nieufnie i z rezerwą.
Natomiast zwolennicy wody z kranu wskazują, iż jakość tej wody w większych miastach Polski (Szczecin mieści się w tym wykazie) w nie odbiega jakością od większości wód butelkowych, a często zawartość minerałów w wodzie z kranu jest wyższa niż w najbardziej znanych markach. Nie bez znaczenia jest też ekonomiczna kalkulacja: 1 metr sześcienny wody, czyli 1000 litrów wody łącznie z odprowadzeniem takiej samej ilości ścieków kosztuje 11 zł. Oznacza to, iż za 1 litr „kranówki” zapłacimy tylko 1 grosz.
Największą przeszkodą do tego by picie wody z kranu stało się normalnością, jest niska świadomość i przekonanie, iż nadal główną metodą uzdatniania wody jest jej chlorowanie, a picie wody nieprzegotowanej może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.
Projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ma na celu edukację i zmianę takiego sposobu myślenia.
Jak? Gdzie? Co? H2O! – to tematyka filmów, które opowiadają, jak wygląda droga wody do specjalnie zainstalowanych 40 poidełek na terenie szkół objętych programem. Picie czystej wody zamiast słodkich gazowanych napojów ma za zadanie budowanie dobrych nawyków żywieniowych z jednej strony oraz niesie tak ważne dla naszej planety przesłanie ekologiczne.
„Pij kranówkę” to nie tylko poidełka. Nauczyciele zostali wyposażeni w materiały niezbędne do edukacji, czyli przykładowe scenariusze zajęć, film edukacyjny itp.
Dla bezpieczeństwa użytkowników woda w poidełkach jest systematycznie badana.
Jak zapewnia Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezes ZWiK – to dopiero początek edukacji mieszkańców Szczecina.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo pod linkiem: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/ekologia/poidelka-w-szczecinskich-szkolach