Umowa najmu lokalu powinna być zawarta na piśmie i zawierać przede wszystkim:
- dane osobowe obu stron – wynajmującego oraz najemcy,
- dane dotyczące przedmiotu najmu,
- wszelkie warunki umowy (czas trwania umowy, wysokość czynszu, terminy wpłat, szczegóły dotyczące wypowiedzenia itp.).
Z praktyki i doświadczenia wynika, że szczegółowa i staranna umowa najmu oznacza mniej kłopotów w razie jakiegokolwiek sporu. Warto zatem by zadbać o to by przedmiot najmu został szczegółowo opisany poprzez wskazanie:
powierzchni użytkowej nieruchomości (zgodną z wpisem w Księdze Wieczystej), łączną dla wszystkich pomieszczeń tj. kuchnia, sypialnia, przedpokój, łazienka itd.
adresu;
szczegółowego wyposażenia lokalu – w tym przypadku jest istotna szczegółowa lista tego wyposażenia np. szafy, kanapy, sprzęt AGD, urządzenia RTV itp.
Warto uwzględnić także stan techniczny nieruchomości – w szczególności warto zadbać o wypunktowanie istniejących usterek obecnych w momencie podpisywania umowy najmu. W tym przypadku pomocna może się stać dokumentacja fotograficzna która często bywa załącznikiem do umowy.
Opłaty związane z wynajmem to:
- koszty najmu – to kwota należna dla właściciela mieszkania za wynajem, czynsz do zarządcy nieruchomości oraz pozostałe opłaty, czyli: media jak prąd, gaz, woda.
- kaucja – jest to zabezpieczenie właściciela lokalu na poczet ewentualnych szkód czy niedopłat. Kaucja zwykle wynosi jednokrotność lub dwukrotność czynszu i jest zwracana w całości po zakończeniu umowy po protokole zdawczo – odbiorczym lokalu oraz rozliczeniu wszelkich kwestii finansowych.
Mieszkania czy pokoju na wynajem można szukać na własną rękę bez pośrednika – jest to opcja tańsza, ale też mniej bezpieczna.
Można też korzystać z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości, która dopilnuje poprawności zapisów umowy najmu, niemniej jednak jest to działanie związane z koniecznością opłaty za usługi biura.
Ważna jest też wiedza o tym, że elementy które nie zostaną w umowie najmu określone – reguluje aktualnie obowiązująca Ustawa o ochronie praw lokatorów, Ustawa o ochronie praw mieszkaniowych, Ustawa o zasobie gminy oraz Kodeks cywilny.