W polskim prawie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej niezbędnym jest zarejestrowanie jej w odpowiednim rejestrze. Rejestr ten zależy od wielu czynników w tym w szczególności od założonej formy prawnej przedsiębiorstwa.
Niemniej jednak nie każdy potrzebuje prowadzić działalność na dużą skalę.Takim drobnym działalnościom zarobkowym służy działalność nierejestrowana.
Jej podstawowe kryteria to:
- przychody z działalności w żadnym miesiącu danego roku nie przekroczą kwoty 1505 zł (jest to obecna wysokość związana z 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia
- w okresie 60 miesięcy przed tymi działaniami nie była prowadzona działalność gospodarcza rejestrowana
Osoba prowadząca taką działalność nie podlega obowiązkowi płacenia składek ZUS, nie potrzebuje numerów NIP I REGON, nie płaci podatku VAT a zamiast trudnej księgowości wystarczy uproszczona ewidencja sprzedaży.
Ważne jednak jest to, iż w takim przypadku osoba prowadząca działalność ma status przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Z tego względu nie jest już konsumentem i musi znać swoje obowiązki z tej roli wynikające.
Taka forma działalności sprawdza się przy pracy wykonywanej w domu – tzw. chałupniczej, przy pracy wykonywanej sezonowo związanej ze zbiorem owoców, warzyw czy runa leśnego.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na:
Szczegółowe i indywidualne porady świadczą nasi doradcy.