MAGICZNE TRASY SPACEROWE 

Zakończono realizację projektu ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego „Kurs na północ! Spacerowa Tęczowa do Alt Buchholz”, obejmującego oznakowanie dwóch szlaków spacerowo – turystycznych: „po Zielonych Wzgórzach”, na terenie Lasu Gocławskiego, o długości ok. 3 km oraz „po Starym Bukowie/Alt Buchholz” o długości ok. 2,4 km .

– Alt Buchholz, Wieża Bismarcka, Weinberg, Julo i Kaffeberg – to tylko niektóre historyczne miejsca, przez które prowadzą szlaki turystyczne w rejonie Gocławia i Bukowa, teraz opisane i oznakowane.

. Przebieg tras został oznakowany szlakowskazami i piktogramami (łącznie oznakowano trasę o długości 11 km).

 Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem :

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/spacerem-po-magicznych-zakatkach-polnocy

Opisy szlaków i poszczególnych punktów znajdują się również na dedykowanej stronie: https://visitszczecin.eu/pl/szlak-bukowo

KONCERT NOWOROCZNY W KATEDRZE

Mała Armia Janosika zaprasza nas na ucztę polskich tradycyjnych kolęd i pastorałek w góralskim klimacie. 

Mała Armia Janosika jest uważana za Największą Góralską Kapelę, zrzeszającą dzieci i młodzież z południowej Polski, których łączy pasja do muzyki, kultury i tradycji Podhala.

Zespół powstał z inicjatywy Damiana Pałasza, skrzypka, muzyka i wizjonera, który w marcu 2015 roku postanowił stworzyć zespół, jakiego wcześniej świat nie widział – który obecnie liczy 265 artystów.

Zespół występuje na terenie całej Polski.

 Spotkajmy się w katedrze , 04 stycznia 2025 roku o godzinie 19.30. Wstęp jest wolny.

Wszelkie szczegóły znajdziecie Państwo pod linkiem :

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/szczecin-najwieksza-goralska-kapela-w-polsce-i-piekny-koncert-koled-i-pastoralek

 Niedzielny spacer po śródmieściu 

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zapraszają na ostatni w tym roku spacer po Śródmieściu. 

Będzie można zobaczyć schowane w podwórkach mozaiki, ukryte na co dzień miejsca i ich historie, i zajrzeć do lokalsów. Będzie trochę o przeszłości, ale też o przyszłości.  Organizatorzy serdecznie zapraszają i zapewniają że ten spacer jest szczególny. Podsumowuje działalność społeczną ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego, więc będzie to też opowieść o tym, co można zrobić wspólnie ze społecznością lokalną z poszanowaniem opowieści o Śródmieściu, które pokochaliśmy.

 Szczegóły spaceru znajdziecie Państwo pod linkiem :

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/chodz-na-ostatni-w-tym-roku-spacer-po-srodmiesciu

APLIKACJA  DO PLANOWANIA PODRÓŻY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ

Time4BUS to wygodna aplikacja do planowania podróży komunikacją miejską. Od grudnia mogą z niej korzystać również szczecińscy pasażerowie. Dzięki korzystaniu z aplikacji Time4BUS nigdy więcej nie trzeba będzie czekać na przystanku i wypatrywać przyjazdu swojego autobusu, czy też tramwaju. 

Aplikacja udostępnia m.in. następujące funkcjonalności:

podgląd rozkładu jazdy dla dowolnej linii i przystanku,

mapa lokalizacji przystanków,

mapa lokalizacji pojazdów,

lista najbliższych odjazdów z przystanku lub zespołu przystankowego z uwzględnieniem opóźnień,

prezentacja przebiegu kursu na mapie,

dodawanie przystanków do ulubionych,

planer podróży,

powiadomienia o zmianach i utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Aplikacja uwzględnia potrzeby osób  ze specjalnymi potrzebami – słabowidzących, niewidomych, głuchoniemych – i spełnia wymogi dostępności cyfrowej według standardów WCAG 2.

 Prezenty „ po szczecińsku”

Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej zaprasza po prezenty z motywem naszego miasta .

 Szczecińskie gadżety to oczywiście legendarny paprykarz  który można opakować w torbę z motywem Dźwigozaurów, dopełnić ciepłymi skarpetkami. Książka o szczecińskim rodzie Gryfa będzie  idealną parą dla kawy z najstarszej szczecińskiej palarni kawy. Oczywiście wspominany już przez nas kalendarz Visit Szczecin na rok 2025 uzupełni całość podarków .  Do naszej dyspozycji są produkty ceramiczne, koszulki, topy, czapki, gry, magnesy oraz kolorowe zawieszki.

Wszystko wykonane ze starannością i pasją. 

Centrum Informacji Turystycznej przy Placu Żołnierza Polskiego 20 (szklany budynek w Alei Kwiatowej) otwarte jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach: pon. – pt. 10:00 – 18:00; sob. – nd. 10:00 – 20:00 (na czas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego).

 Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem :

 https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkalnictwo/pamietajcie-o-obnizkach

Koncert prezydencki w Filharmonii

Tradycyjnie, jak co roku Prezydent Miasta Szczecin zaprasza na koncert w Filharmonii, który rozpocznie rok 2025.  W dwa wieczory- 10 i 11 stycznia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Przemysława Neumanna zaprasza nas na muzyczne arcydzieło z muzyką dwóch twórców muzyki tanecznej.

 Pierwszy z nich to Johann Strauss – syn, austriacki kompozytor, dyrygent i skrzypek. Rozsławiony przez walce taneczne swojego autorstwa, m.in. Nad pięknym modrym Dunajem.

Edward Czerny z kolei to prawdziwy człowiek orkiestra. Jeden z twórców Festiwali w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu, dyrygent, aranżer, oraz oczywiście kompozytor.

 Inne czasy, inna muzyka taneczna. 

Wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/wydarzenia/wydarzenie/koncerty/koncert-prezydencki

Ostatni weekend Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Przed nami ostatni weekend szczecińskiego jarmarku bożonarodzeniowego, na którym czeka wiele atrakcji.

W czwartek odbędzie się finał Bożonarodzeniowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, a na zakończenie uczniowie ZSO nr 9 zaprezentują własną interpretację Jasełek.

W wydarzeniu „Iglaki za przysmaki” można będzie otrzymać choinkę w zamian za karmę dla psów lub kotów. W sobotę, punktualnie o godzinie 12:00, będzie można wymienić karmę na choinkę. Do rozdania jest około 100 drzewek, a zebrana karma zostanie przekazana podopiecznym Stowarzyszenia Kudłata Przystań.

Po południu na jarmarkowej scenie zagości Betlejemskie Światło Pokoju – każdy będzie mógł zabrać je do swojego domu.

Oczywiście nie zapominamy o najważniejszym – Bożonarodzeniowy Jarmark to również idealne miejsce na zakupy, gdzie każdy znajdzie coś, co wzbogaci jego Święta. A te już tuż, tuż…

Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje znajdą Państwo pod tym linkiem:https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/to-bedzie-ostatni-weekend-szczecinskiego-jarmarku-bozonarodzeniowego

Zimowe półkolonie w Netto Arena

Zimowe półkolonie co roku cieszą się wielkim powodzeniem. To czas wolny dla dzieci – niekoniecznie dla ich rodziców.

Netto Arena zaprasza na wspólne zabawy dzieci od 5 roku życia. Półkolonie mają charakter aktywnej formy spędzania wolnego czasu.

Ruch i zabawy na lodowisku, zajęcia z judo, zajęcia w parku trampolin i wspinanie na ściance – oto propozycja zajęć sportowych. Dodatkowo na dzieci czekają warsztaty kulinarne, a także nauka udzielania pierwszej pomocy.

Wszelkie informacje – w tym opłata za półkolonie, zapisy na zajęcia oraz inne niezbędne kwestie znajdziecie Państwo pod linkami:

 https://netto.arenaszczecin.eu/

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/sportowa-zabawa-na-polkoloniach-w-netto-arenie

 Półkolonie w Fabryce Wody zapraszają młodych żeglarzy.

Dzieci w wieku 7-12 lat czeka moc atrakcji: sport, zabawa, kreatywne warsztaty oraz wiele niespodzianek.

Bogata infrastruktura Fabryki Wody – basen, edukatorium, ściana wspinaczkowa , lodowisko, sala kinowa zapewni na pewno świetną ,ciekawą zabawę . Półkolonie zapewniają opiekę w godzinach od 7.30 – 16.30. Dzieci mają zapewnione śniadanie i obiad.

Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony https://centrumzeglarskie.pl/ w zakładce e-rekrutacja.

 Wszelkie informacje znajdziecie Państwo pod linkiem:

Wiadomości Szczecin – Zimowe półkolonie z Centrum Żeglarskim w Fabryce Wody

Lasy Miejskie rozdają karmniki dla ptaków!

Pracownicy lasów Miejskich osobiście zrobili drewniane karmniki dla ptaków. 

Karmniki są przeznaczone do rozdania dla mieszkańców, ale nie do końca za darmo. Jest ro wymiana- przynieś kilogram karmy albo inny ptasi smakołyk i wtedy otrzymasz karmnik do samodzielnego złożenia . W pudełku jest także instrukcja na temat dokarmiania ptaków w taki sposób, by im nie szkodzić. 

Karmniki można odbierać w siedzibach Lasów Miejskich: przy ul. Miodowej 3 oraz przy ul. Czarnogórskiej 63 do 13 grudnia (piątek) w godz. 9 – 14 lub do wyczerpania zapasów.

Ptaki zimą mają utrudnione zadanie w zdobyciu pożywienia. Mądre dokarmianie ptaków spowoduje, iż wiosną odwdzięczą się nam ptasim szczebiotem, który tak bardzo przecież lubimy.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo pod linkiem :

Wiadomości Szczecin – Rozdajemy karmniki dla ptaków! Zobacz, jak je zdobyć i co do nich włożyć

Świąteczne tramwaje w Szczecinie 

W piątek, 6 grudnia, mieszkańcy mogli podziwiać, a także przejechać się zabytkowym tramwajem z mikołajową czapką i świąteczną iluminacją, a od poniedziałku na ulice Szczecina wyjedzie niskopodłogowy Swing w bożonarodzeniowej odsłonie.

Przystrojony tramwaj będzie przypominał mieszkańcom o zbliżających się świętach. Udekorowany kolorowymi lampkami niskopodłogowy Swing będzie kursował codziennie na trasie tramwajowej „siódemki”, stąd jego nazwa „Świąteczna Siódemka”. Tramwaj będzie kursował z pętli osiedla Zawadzkiego aż do 6 stycznia 2025 roku. Pierwszy kurs będzie się odbywał w dni powszednie 15:35, w soboty 16:06 i w niedziele, i święta 16:09. Przejazd świątecznym Swingiem będzie kosztował tyle samo, co pozostałymi tramwajami.

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/komunikacja/swiateczne-tramwaje-rozswietla-ulice-szczecina

MIKOŁAJKI W FABRYCE WODY

Fabryka Wody to obiekt przynoszący mieszkańcom Szczecina niesamowicie wiele radości i frajdy. Najnowocześniejszy w Polsce zespół rekreacyjno – edukacyjny oferuje 21 basenów, 11 zjeżdżalni, 14 saun i 6 torów do kręgli.

Tym razem mieszkańcy są zaproszeni na Mikołajki w Fabryce Wody. 6 grudnia ma być dniem pełnym atrakcji, zabaw i świątecznej atmosfery dla wszystkich grup wiekowych.

Każda strefa obiecuje niezapomniany dzień. Edukatorium oferuje ciekawe eksperymenty, zabawy i konkursy dla całych rodzin. Nie zabraknie animacji i rytuałów saunowych dla dzieci.

W strefie sportu zapowiada się dzień pełen rywalizacyjnego gwaru. Piłkarzyki, kręgle, a także ściana wspinaczkowa zadbają o adrenalinę uczestników.

Dostępne będzie też lodowisko z torem lodowym.

Zabawa potrwa równo 12 godzin. Organizatorzy zapraszają od 9.00 do 21.00. Bilety dostępne w kasach lub online zgodnie z cennikiem na wybraną strefę.

Szczegółowy program znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://fabrykawody.eu/pl/post/mikolajki-w-fabryce-wody

NOWOŚCI Z PORTU LOTNICZEGO GOLENIÓW

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów rozpoczął swoją działalność cywilną w 1967 roku, kiedy to na wojskowym lotnisku w Goleniowie zapoczątkowano loty pasażerskie. Wkrótce potem port otrzymał nazwę „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”. Od tego czasu lotnisko przeszło wiele modernizacji, w tym przedłużenie pasa startowego do 2500 metrów w latach 70-tych oraz budowę najnowocześniejszego wówczas terminalu pasażerskiego w Polsce.

Szczecin Goleniów – rozwój infrastruktury
W 2013 roku dla wygody pasażerów otwarto przystanek kolejowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów, który zapewnia bezpośrednie połączenie kolejowe z Szczecina i Kołobrzegu, umożliwiając łatwy dostęp do lotniska. To kolejny krok w kierunku rozwoju infrastruktury transportowej w Szczecinie.

Przyszłość Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów
Lotnisko Szczecin-Goleniów kontynuuje rozwój. Na koniec września 2024 roku rozpoczęto prace nad wdrożeniem nowoczesnego naziemnego systemu nawigacyjnego CAT II, który umożliwi lądowanie samolotów w trudnych warunkach atmosferycznych. Projekt ten, który ma zostać ukończony do marca 2026 roku, znacząco podniesie bezpieczeństwo lotów i pozwoli na obsługę większej liczby połączeń w każdych warunkach pogodowych.

Loty z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów
Z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów można polecieć do wielu popularnych destynacji, w tym do Warszawy, Krakowa, Dublina, Liverpoolu oraz Londynu. Ponadto organizowane są loty czarterowe do Turcji i innych ciepłych miejsc w Europie.

Zwiększona częstotliwość lotów na trasie Szczecin-Londyn
Z uwagi na wzmożone zainteresowanie lotami pomiędzy Londynem a Pomorzem Zachodnim, Ryanair zwiększył częstotliwość lotów na tej trasie. Od końca października 2024 roku, loty z Szczecina do Londynu Stansted będą realizowane 8 razy w tygodniu, co ułatwi podróże do stolicy Wielkiej Brytanii. Promocyjna cena biletu zaczyna się już od 79 zł, co czyni podróże jeszcze bardziej dostępnymi.

Więcej informacji o lotach z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów
Szukasz więcej szczegółów na temat połączeń lotniczych z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów? Sprawdź najnowsze aktualności na stronie Visit Szczecin.

BADANIA KLIMATU ROWEROWEGO EDYCJA 2024

Rower stał się dla wielu z nas alternatywnym i codziennym środkiem transportu. Sprzyja temu rozwój infrastruktury przeznaczonej dla miłośników jednośladów, a także przepisy ruchu drogowego, które w uprzywilejowanej sytuacji stawiają właśnie rowerzystów.

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w ankiecie, której wynik umożliwi skuteczne argumentowanie wniosków o poprawę warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych.

Kwestionariusz ankietowy jest dostępny w wersji online. Zawiera on jedynie 27 podstawowych pytań podzielonych na 5 obszarów tematycznych, a także pytania dodatkowe. Kwestionariusz jest anonimowy i posiada zabezpieczenia przez wielokrotnym wypełnianiem ankiety przez te same osoby.

Informacje o tegorocznym badaniu, a także link do ankiety znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/wez-udzial-w-badaniu-klimatu-rowerowego

Szczecin w 12 odsłonach

Limitowana edycja kalendarza ukazująca piękno Szczecina w 12 odsłonach staje się kolejnym elementem miejskiej tradycji.

Sukces tego wydawnictwa z roku 2023 zaowocował kontynuacją i kolejnym jego wydaniem w roku 2024. 

Pełen niecodziennych ujęć naszego Miasta, uwydatniających jego eklektyzm z bijącym zielonym sercem w samym centrum- to 12 pięknych widoków, które umilą nam rok 2025.

Kalendarz ścienny – bo o tym mówimy – oprócz przepięknych ujęć, zawiera informacje o najważniejszych, tradycyjnych już wydarzeniach, które na stałe wpisały się w rytm życia miasta i jego mieszkańców. Taki kalendarz to na pewno warta rozważenia propozycja na świąteczny upominek.

Koszt tej radości wynosi 25 zł, a kupić go można w Centrum Informacji Turystycznej przy placu Żołnierza.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo pod linkiem:

Wiadomości Szczecin – Trwa sprzedaż kalendarza Visit Szczecin na 2025

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2024

Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie stał się już tradycyjnym przedświątecznym akcentem na mapie naszego miasta. W tym roku Jarmark zaprasza nas od 29 listopada do 22 grudnia.

Przestrzeń Placu Żołnierza, Placu Lotników oraz Placu Adamowicza zostanie zagospodarowana przez drewniane pawilony oplecione girlandami światełek, w których będzie można kupić asortymenty adekwatne do świątecznych tradycji.

Każdy domek oferuje zwykle coś innego. Propozycje prezentowe, regionalne specjały, domowe przetwory, wypieki, pieczywo, wyselekcjonowane wędliny oraz sery, miody i bakalie -to tylko część tego, co czeka na nas w drewnianych domkach. Nie zabraknie gorącej czekolady, grzanego wina i ciepłych przekąsek.

Klimatu dodadzą kolędy a w Alei Kwiatowej stanie pięknie udekorowana choinka.

Na najmłodszych będzie czekać karuzela wenecka, a na każdego chętnego 15-metrowe koło młyńskie, z którego widać piękną panoramę Szczecina.

Warto dodać, iż nie zabraknie troski o innych. Każdy z nas może napisać ciepłe słowa dla Seniorów w domach opieki, a Bombkodzielnia zadba o wymianę ozdób świątecznych.

Cała radość zatem jest przed nami.

Więcej informacji pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/wydarzenia/wydarzenie/inne/jarmark-bozonarodzeniowy-2024

Nowy Klub Dziecięcy w Szczecinie zaprasza maluszki.

Kolejny – piąty już Klub Dziecięcy w naszym mieście zaprasza najmłodszych. Placówka mieści się przy ulicy Jana Chodkiewicza 1/U1 w Szczecinie. Placówka powstała dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Maluch 2022-2029.

Rekrutacja do klubów i żłobków prowadzona jest w systemie ciągłym w formie papierowej lub elektronicznej.

Klub zaprasza dzieci, które spełniają łącznie 4 warunki:

posiadają numer PESEL;

mają stałe miejsce zamieszkania na terenie Szczecina;

opiekunowie dzieci są osobami pracującymi albo uczącymi się w systemie dziennym;

spełniają wymogi dotyczące wieku.

Kluby dziecięce sprawują opiekę nad dziećmi od ukończenia pierwszego roku życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko skończy trzeci rok życia. Kameralna atmosfera, niewielkie grupy dzieci, nowoczesna, przytulna i bezpieczna infrastruktura klubów zapewnia atmosferę bliską warunkom domowym.

Opiekę sprawują osoby posiadające wymagane kwalifikacje i doświadczenie. Zajęcia dla maluszków są różnymi formami zabaw, które mają przygotować dzieci do kolejnego etapu życia- do przedszkola.

Kluby działają 10 godzin dziennie w godzinach od 6 do 17.

Więcej informacji, w tym instrukcja jak wpisać swoje dziecko na odpowiednią listę- znajdziecie Państwo pod linkiem :

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/nowa-placowka-opieki-dla-najmlodszych-szczecinian

Święto Niepodległości w szczecińskim amfiteatrze.

Święto Niepodległości jest świętem państwowym obchodzonym w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W tym roku przypada 106 rocznica tego znaczącego wydarzenia.

Jak co roku Miasto Szczecin upamiętnia ten dzień w różnych formach.

 My chcielibyśmy zainteresować Państwa pięknym wydarzeniem organizowanym w najbliższą niedzielę w szczecińskim amfiteatrze.

10 go listopada w samo południe – o godzinie 12.00 na scenie zobaczymy ponad 70-osobowy zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. Chór zaprezentuje nam najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Dodatkowo posłuchamy kwartetu „Ocean Dźwięku” oraz kolejnego chóru „Res Musica” z Gryfina.

Każdy ma szansę, by stać się aktywnym uczestnikiem tego wydarzenia. Będzie można wspólnie pośpiewać, ponieważ organizatorzy przygotowali śpiewniki dla każdej chętnej osoby.

Impreza objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin, a wstęp jest wolny.

 Nowe atrakcje w okolicach Jeziorka Słonecznego na Gumieńcach 

Jeziorko Słoneczne, położone na szczecińskiej dzielnicy Gumieńce, z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia z uwagi na coraz liczniejszą zabudowę mieszkaniową w bezpośredniej okolicy. Do niedawna zagospodarowanie jeziorka obejmowało taras widokowy, wyremontowane alejki, ścieżki rowerowe, plac zabaw oraz altanka na Wyspę Miłości, na którą można przejść mostkiem.

W wyniku kolejnego zadania finansowanego ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowane przez Zakład Usług Komunalnych jeziorko stało się centrum rekreacyjnym okalających je osiedli.

Nowa ścieżka rowerowa, będąca dopełnieniem istniejącej już infrastruktury dla rowerów, bulodrom – boisko dla gry w bule, stoły piknikowe, huśtawki, oraz hamaki to tylko niektóre atrakcje, które czekają na amatorów aktywnego wypoczynku.

Wykonano także nasadzenia kolejnych 27 drzew, a także 1347 krzewów i traw ozdobnych.

Zagospodarowanie tej przestrzeni jest niezbitym przykładem na to, jak ważną rolę odgrywa Szczeciński Budżet Obywatelski, w którym każdy z mieszkańców ma możliwość oddania swojego głosu na rozwój naszego Miasta.

LODOWISKO W NETTO ARENA POWRACA!

Aktywność jesienno- zimowa to najlepsza droga na zadbanie o odporność zarówno fizyczną, jak i psychiczną. 

Już od lat niewątpliwym liderem w rankingu aktywnego spędzenia czasu w naszym mieście jest lodowisko w Netto Arena. Jak pokazują poprzednie lata – jest to nie lada frajda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można się nie tylko poślizgać, ale i posilić czy napoić korzystając z oferty gastronomicznej towarzyszącej tafli lodu.

W ofercie znajduje się także wypożyczalnia łyżew oraz szatnie.

Dla tych, którzy będą uczyć się jazdy na lodzie – organizatorzy przewidzieli „pingwinki”, które będą wsparciem w nauce.

W tym roku nowością są elektroniczne zegary, aby korzystający z lodowiska mogli wykorzystać swój czas, co do minuty.

Lodowisko rozpoczyna swoją działalność 22 listopada i będzie otwarte do 16 lutego przyszłego roku. Otwarte będzie 7 dni w tygodniu, a oprócz biletu 60-minutowego można będzie zakupić także karnety do wykorzystania w dowolnym czasie. Z uwagi na to, iż jest to zabawa przeznaczona dla rodzin – bilety rodzinne będą do kupienia w niższych cenach.

 Nie zabrakło propozycji dla grup zorganizowanych – w dni powszechne lodowisko poleca się na organizowanie przeróżnych spotkań, eventów, czy też wypadów integracyjnych dla firm i osób fizycznych.

Wszystkie szczegóły, cenniki i dokładną ofertę znajdziecie Państwo pod linkiem:

Wiadomości Szczecin – Lodowisko przy Netto Arenie wraca w listopadzie

Spacery z przewodnikiem po Cmentarzu Centralnym w Szczecinie 

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą nekropolią w Polsce a trzecią, co do wielkości w Europie.

 Został zaprojektowany w formie parku, dlatego też na jego terenie znajduje się mnóstwo różnorodnej roślinności. Drzewa, krzewy, żywopłoty posadowione w bardzo precyzyjny sposób wzdłuż majestatycznych alei. Szczególną rolę odgrywają tu aleje platanów pięknie przebarwiające się w okresie wczesnej jesieni. Wszystko to sprawia, iż spacer po cmentarzu jest prawdziwą przyjemnością. Ogromna powierzchnia 170 hektarów oprócz bogatej roślinności prezentuje zwiedzającym wiele pomników, zbiorniki wodne, a nawet ruiny fortu wojskowego.

 W związku z tak dużą różnorodnością tej przestrzeni, gospodarze cmentarza wyznaczyli dla odwiedzających ścieżki tematyczne. Najważniejsze z nich to trakt tematyczny i ścieżka botaniczna.

Wychodząc naprzeciw wszystkim tym, którzy są ciekawi historii i legend związanych z cmentarzem, spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia zaprasza  na dwa nieodpłatne spacery z przewodnikiem  – Panią Magdaleną Hanusz.

Zainteresowani spotykają się 3 i 10 listopada o godzinie 11.00 przy bramie głównej Cmentarza Centralnego.

 Na spacer obowiązują zapisy.

Link do rejestracji: https://system.accredi.pl/spacerymiejskie

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:

Wiadomości Szczecin – Szczecińskie Spacery Miejskie. Cmentarz, który łączy

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2024 NA POMORZU ZACHODNIM

Coroczne wydarzenie wspierające młodzież, rodziców i nauczycieli w planowaniu i rozwoju kariery w tym roku zapowiada już szesnastą edycję tych działań. Inicjatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej, natomiast koordynatorem na Pomorzu zachodnim jest Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Zaplanowany tydzień przewiduje rozmowy o tym, jak wspierać swoje dziecko w edukacyjnej ścieżce? Jak zaplanować karierę? Jak przekuć pasje na sukces? To przykładowe tematy tego bogatego programu.

Organizatorzy przewidzieli spotkania w formie stacjonarnej i w formie on – line, na które obowiązują zapisy.

Agenda spotkań w Szczecinie jest następująca:

14 października 2024 r. (poniedziałek) – forma on-line

PASJA – MOTYWACJA – ODWAGA – JAK WSPIERAĆ DZIECKO W TWORZENIU ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ?

15 października 2024 r. (wtorek) – warsztat stacjonarny

AKTYWNIE I PRZEDSIĘBIORCZO – Z CHŁOPSKĄ SZKOŁĄ BIZNESU

16 października 2024 r. (środa) – forma on-line

CZY KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ TWÓRCĄ INTERNETOWYM?

17 października 2024 r. (czwartek) – warsztat stacjonarny

JAK WYZNACZAĆ I OSIĄGAĆ CELE OSOBISTE I ZAWODOWE?

18 października 2024 r. (piątek) – forma on-line

TALENT UP- prelekcje

21 października 2024 r. (poniedziałek) – spotkanie stacjonarne

VR OPEN DAY – DLA DORADCÓW ZAWODOWYCH ZACHODNIOPOMORSKIEJ SIECI DORADCÓW

Więcej dokładniejszych i bardziej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo pod linkiem :

https://www.wup.pl/pl/dla-bezrobotnego/ciipkz-poradnictwo-zawodowe/aktualnoci/zapraszamy-na-ogolnopolski-tydzie-kariery-2024-na-pomorzu-zachodnim/?fbclid=IwY2xjawFxxQJleHRuA2FlbQIxMAABHRoo09AKbHgNLBIg8Q5orMgzjCqUxz1AWs3MkUivrzR7pMLum2ynlwBSvQ_aem_OqJZnNnsB2fPphPYu-64iA

Spacer po zrewitalizowanym Szczecinie.

To, że Szczecin się zmienia, nie ulega wątpliwości. Rewitalizacja Śródmieścia, która towarzyszyła nam przez ostatnie parę lat – zmienia nasze miasto. Kolejne prace są w toku – jeszcze wiele zmian przed nami. 

W codziennym pośpiechu jest nam na pewno trudno skupić się na tych elementach, które zostały zmienione, przebudowane, odnowione, by lśnić nowym blaskiem.

 Aby móc się przyjrzeć tym zmianom w sposób obiektywny, bez codziennej zadyszki – chodźmy na wspólny spacer. Nie pójdziemy tam sami. Będzie nam towarzyszyła Pani przewodnik Kinga Rabińska. 

„Rewitalizacja Śródmieścia: Nowe Oblicze Miasta” – taki tytuł ma spacer po tych miejscach, które już się zmieniły, wraz z opowieścią co i gdzie zmieniać się będzie. 

Organizatorzy zapraszają na trzy październikowe spacery, które są bezpłatne. Niezbędne są wcześniejsze zapisy – zatem zapiszcie się Państwo już teraz i zobaczcie sami, jak zmienia się serce naszego miasta. 

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem: 

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/darmowe-spacery-z-przewodnikiem-po-zrewitalizowanym-srodmiesciu

link do zapisów na spacer: https://system.accredi.pl/spacerymiejskie.

Kino Pionier 1907 powraca

Magii tego miejsca nie trzeba chyba szczególnie reklamować mieszkańcom naszego miasta. Działające od roku 1907 przy Alei Wojska Polskiego kino ma ugruntowaną pozycję, o czym świadczy chociażby przyjęcie do prestiżowego grona sieci Europa Cinema oraz sieci Kin Studyjnych.

Zarówno mieszkańcy Szczecina, jak i władze naszego Miasta szanują tą niezwykła „perełkę”. Dotychczasowy właściciel przez wiele lat prowadził kino, dbając o ambitny repertuar. Informacja o tym, iż planuje przejść na emeryturę i sprzedać Pioniera spowodowała, iż wielu wstrzymało oddech. Aby zadbać o ponadczasową wartość i nie dopuścić do tego, by w nowych rękach Kino stało się obiektem mocno komercyjnym, Gmina Miasto Szczecin odkupiła kino i obecnie jest ono naszym miejskim dobrem.

Po niezbędnej przerwie, związane m.in. z wykonaniem drobnych remontów, obiekt zarządzany przez Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie wznawia działalność i zaprasza wszystkich koneserów na doskonałe seanse filmowe.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności Kina oraz bieżący repertuar znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.pionier1907.pl/

Szczecin pomaga powodzianom

W związku z powodzią, która dotyka południe Polski, Szczecin uruchomi punkt zbiórki darów dla powodzian. Niezbędne rzeczy można przynosić od jutra do Netto Areny.

W pierwszej kolejności zbierane będą: woda w butelkach lub baniakach, wyżywienie z długim terminem ważności, środki czystości oraz karma dla zwierząt. W miarę możliwości prosimy aby przynoszone dary były zapakowane.

Punkt będzie otwarty w najbliższych dniach w godzinach 8:00 – 18:00.

Rewitalizacja parku im. Stefana Żeromskiego

Konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji parku im Stefana Żeromskiego trwają.

Pełną parą ruszyły konsultacje dotyczące przyszłości drugiego pod względem wielkości parku w Szczecinie. Jak ma wyglądać park? Jakie ma pełnić funkcje? Po co chcemy do niego przychodzić? – na takie pytanie ma odpowiedzieć prowadzona akcja.

Jak mówi Pani Ogrodnik Miasta – park ma łączyć w sobie walory przyrodnicze, historyczne, oraz rekreacyjne, a wszystko to na podstawie zidentyfikowanych potrzeb mieszkańców Szczecina.

Dlatego też przeprowadzenie tych konsultacji jest tak ważne, bo ich wynik może mieć wpływ na kolejne etapy rewitalizacji tej przestrzeni.

Ankietę można wypełnić elektronicznie: https://formularze.szczecin.pl/jaki-ma-byc-twoj-park-im-stefana-zeromskiego, na stronie https://www.konsultuj.szczecin.pl/chapter_116000.asp -wówczas należy ją odesłać na adres konsultacje.park@um.szczecin.pl.

Dostępna jest jej forma papierowa – przy sekretariacie Wydziału Ochrony Środowiska- plac Armii Krajowej 1 w Szczecinie, pokój 385 – ankietę należy wrzucić do urny.

W dniu 28 września badanie będzie prowadzone na terenie parku w godzinach od 9 do 17.

W dniu 13 października każdy zainteresowany może wziąć udział w spacerze dendrologicznym po parku – zbiórka dla chętnych o godzinie 11.00 przy Hotelu Park.

 Więcej: https://konsultuj.szczecin.pl/chapter_116334.asp

Szczeciński Oktoberfest 2024 w Alei Kwiatowej

Szczeciński Oktoberfest stał się coroczną, tradycyjną imprezą integracyjną i edukacyjną w Szczecinie.

Jest to święto piwa kraftowego tworzonego przez małe manufaktury, grupy przyjaciół czy rodzin.

W tym roku Aleja Kwiatowa zaprasza zwolenników tego trunku w dniach od 4 do 6 października.

Pilzner, lager, koźlak, porter, pale ale, pszeniczne, piwa smakowe, a także piwa bezalkoholowe- oto oferta piwnego zawrotu głowy.

 Swoje piwne wyroby przedstawiać będzie między innymi BROWAR ODRZAŃSKI, BROWARY KALEA oraz ERL BRU, SZCZECIŃSKI BROWAR POD ZAMKIEM, MIEJSKI BROWAR STARGARD i wielu innych. 

Nie zabraknie smacznego jedzenia i wesołej zabawy.

Po więcej informacji i szczegółowy kalendarz wydarzeń zapraszamy na strony:

https://visitszczecin.eu/pl/aktualnosci/1057-przed-nami-chmielne-swieto-oktoberfest-szczecin-2024

Urodziny Szczecina 2024

Urodziny Szczecina – tak włodarze miasta i jego mieszkańcy obchodzą rocznicę przekazania administracji miasta w polski zarząd w dniu 5 lipca 1945 roku. Od tamtej pory rokrocznie  świętujemy  ten dzień, odliczając kolejne lata Szczecina w Polsce
W tym roku czas na obchody 79 rocznicy tego wydarzenia. Obchody tradycyjne zaplanowano na pierwszy weekend lipca. Jak co roku miasto zaplanowało na ten dzień szereg atrakcji. Impreza urodzinowa odbędzie się 7 lipca na Różance. Szczecinianie są zaproszeni na degustację pysznych tortów – w tym roku zaplanowano dwa – każdy o wadze 79 kilogramów. Tradycyjnie tort będzie serwował Prezydent Miasta Szczecin – Piotr Krzystek.
Jest to dopiero początek atrakcji, jakie na nas czekają. Koncerty, gry i zabawy dla najmłodszych, a także potańcówka przy hitach z lat 60 – to tylko niektóre z propozycji, jakie nas czekają tego dnia.
Widzimy się na urodzinach!
Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajdziecie Państwo pod linkiem:
wiadomosci.szczecin.eu/en/artykul/kultura/79-urodziny-szczecina-przepyszny-tort-koncerty-i-potancowka-z-kapela-na-zywo

Poidełka ZWiK-u i ZUK-u.

Planując spędzenie czasu w plenerze, pamiętajmy o tym, iż w Szczecinie znajdują się miejsca, w których można napełnić bez żadnych obaw swoje bidony czy butelki przebadaną, zdatną do spożycia wodą. 

O prawidłowe nawodnienie mieszkańców Szczecina dbają dwa podmioty – ZWiK zachęca do korzystania z tych umiejscowionych przy alejce spacerowej Arkonki, na Bulwarach czy też Różance. 

 Podobne urządzenia ma ZUK. Te kolei znajdują się na Skwerze Misia Wojtka, w parkach: Wolności, Kasprowicza, na Psim Polu na Os Zawadzkiego Parku Wolności, na skateparku Chełminek czy też na ulicy Szymanowskiego.

Wypatrujmy tych kraników i korzystajmy nie tylko do obmycia rąk czy twarzy. Picie czystej wody zamiast słodkich gazowanych napojów ma za zadanie budowanie dobrych nawyków żywieniowych z jednej strony oraz niesie tak ważne dla naszej planety przesłanie ekologiczne.

https://wiadomosci.szczecin.eu/en/artykul/ekologia/poidelka-w-pelnej-gotowosci

Letnie kino na leżakach zaprasza!

Jak co roku, w okresie letnim rozpoczyna się kolejny sezon plenerowych seansów kinowych pod gołym niebem? Kino na leżakach – bo tak nazywa się to rokroczne wydarzenie – rozpocznie się seansem w dniu 27 czerwca.

 W tym roku proponowany repertuar ma nas zachęcać do działania, do dokonywania odważnych wyborów i podejmowania decyzji o zmianach w życiu bez lęku, na własnych zasadach.

 Organizator wydarzenia-Żegluga Szczecińska – Turystyka planuje 10 spotkań, które będą odbywać się w każdy letni czwartek w różnych częściach Szczecina. Na gości czeka ponad 100 leżaków, koce i peleryny przeciwdeszczowe.

Pełen repertuar z tytułami proponowanych seansów oraz miejsc spotkań znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/kino-na-lezakach-powraca

Mobilna Karta Miejska w nowej odsłonie

Mobilna Karta Miejska już od 2027 roku wspomaga mieszkańców Szczecina w sprawnym przemieszczaniu się komunikacją miejską. Nowa dobra wiadomość jest taka, że właśnie poznajemy jej nową, ulepszoną wersję. Na tej platformie, oprócz możliwości zakupu biletów znajdziemy bogatą ofertę informacyjną, której celem jest budowanie społeczności wokół szeroko rozumianych miejskich usług. Znajdziemy tam bieżące informacje o funkcjonowaniu i ewentualnych zmianach w transporcie miejskim, ale nie tylko. Na platformie w nowej odsłonie zapoznamy się z ofertą nadchodzących wydarzeń w naszym mieście, zakupimy Szczecińską Kartę Turystyczną, znajdziemy listę ważnych miejsc w mieście, atrakcje turystyczne, miejsca wypoczynku i rekreacji.

Rzecznik prasowy ZDiTM-u zapewnia, iż migracja dotychczasowych biletów pomiędzy wersjami aplikacji jest bezproblemowa, gdyż obecna jej wersja będzie funkcjonować równolegle jeszcze minimum 3 miesiące.

Więcej informacji znajdziecie Państwo klikając w poniższy link

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/nowa-odslona-mobilnej-karty-miejskiej-szczecin

Nowy zakład produkcyjny w Szczecnie 

Nowy, duży zakład produkcyjny powstanie na wydzierżawionych od Zarządu Portów Szczecin – Świnoujście terenach na Ostrowie Grabowskim. Rozpoczęcie działalności przewidziane jest na pierwszą połowę 2026 roku.

Inwestorem jest firma Windar-podmiot działający w sektorze odnawialnych źródeł energii, posiadający zakłady produkcyjne na całym świecie. Właśnie w Szczecinie planowane jest otwarcie pierwszej polskiej fabryki, produkującej najnowszej generacji morskie wieże wiatrowe.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla Szczecina i jego mieszkańców. Oprócz szacowanych co najmniej nowych 450 miejsc pracy równie istotna jest cała infrastruktura, która będzie musiała powstać, by zapewnić warunki dla bezkolizyjnego funkcjonowania tego giganta. Taka inwestycja wzmacnia lokalną gospodarkę.

Dzięki takim inwestycjom województwo zachodniopomorskie staje się strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jak mówi Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, biznes rozwija się tam, gdzie są źródła energii – dlatego tak ważna strategicznie jest ta inwestycja dla Szczecina.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/biznes/w-szczecinie-powstanie-kolejny-duzy-zaklad-produkcyjny

 Kolejny sezon z diabelskim młynem w Szczecinie

Piękne, słoneczne dni zapraszają nas do korzystania z wielu atrakcji, jakie oferuje nam szeroka miejska oferta.

Dziś chcemy przypomnieć o karuzeli na Łasztowni. Whell of Szczecin ma 55 metrów wysokości – czyli mniej więcej 18 kondygnacji. Jego waga przekracza 350 ton. Jest to największy diabelski młyn w Polsce.

Od 01 czerwca rozpoczyna się kolejny sezon tej atrakcji w Szczecinie.

Diabelski młyn zostanie nad Odrą do 15 września. Niezwykle istotna jest informacja o tym, iż kabiny karuzeli są przystosowane dla wózków inwalidzkich osób niepełnoprawnych.

Nie mniej istotną wiadomością jest ta, że ceny biletów nie uległy zmianie od poprzedniego sezonu.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/nad-woda/wheel-of-szczecin-powraca-na-lasztownie

Różowe skrzyneczki w szczecińskich obiektach sportowych

Ogólnopolski projekt prowadzony przez Fundację Różowa Skrzyneczka ma za zadanie przeciwdziałanie wykluczeniu menstruacyjnemu. Jednym z działań jest zachęcanie do umieszczania w miejscach publicznych charakterystycznej różowej skrzyneczki zawierającej bezpłatne środki higieny osobistej dla kobiet.

Budujemy świat, w którym podpaski będą traktowane na równi z papierem toaletowym – takie jest przesłanie Fundacji.

Tę ideę już jakiś czas temu podchwyciły szczecińskie szkoły, uczelnie, kawiarnie i restauracje zapewniając bezpłatny dostęp do tych środków.

Pod koniec kwietnia tego roku do tej akcji dołączyły szczecińskie obiekty sportowe. Skrzyneczki są umieszczane w toaletach, szatniach i innych ogólnodostępnych miejscach. Jak mówi Karol Lipiński, dyr. Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie: na naszych obiektach trenuje mnóstwo młodych kobiet. Naszym zadaniem jest zapewnienie komfortowych warunków do uprawiania sportu, ale chcemy też, aby wszyscy czuli się tu po prostu dobrze.

Pełną listę obiektów znajdziecie państwo pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/rozowe-skrzyneczki-w-obiektach-mosrir

Półkolonie w Netto Arenie

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Jest to czas wolny dla najmłodszych, ale niekoniecznie dla ich rodziców. Nie zawsze jest możliwość wyjazdu, a placówki edukacyjne pozostają w tym okresie zamknięte. W takim przypadku idealnie sprawdzają się półkolonie.

Aktywną formę spędzania wolnego czasu oferują organizatorzy półkolonii w Netto Arenie. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30-16.30, pod opieką wychowawców, na dzieci czeka moc atrakcji.

Dzieci od 5 -13 lat będą mogły uczestniczyć w zajęciach judo, gimnastyki, piłki nożnej, a także jazdy na rolkach. Oprócz tego zaplanowano zajęcia muzyczne, warsztaty, gry formatowe i wiele innych kreatywnych zajęć. Gdy pozwoli na to pogoda – nie zabraknie wizyt na szczecińskich kąpieliskach.

Dzieci będą miały zagwarantowane dwa posiłki- drugie śniadanie i obiad. Koszt uczestnictwa wynosi 750 zł.

Zapisy już się zaczęły, zatem warto zajrzeć na stronę:

https://wiadomosci.szczecin.eu/de/artykul/mieszkancy/letnie-polkolonie-w-netto-arenie-zapisy-terminy-oplaty

Butelkomaty – nowe udogodnienie dla mieszkańców Szczecina.

Przez jedną minutę na świecie produkuje się milion plastikowych butelek. W Polsce w ciągu roku wprowadzamy na rynek 220 tysięcy ton butelek PET,a jedynie 37,4 procent z nich zostaje poddanych recyklingowi.

Ideą automatów na plastikowe butelki – zwanych butelkomatami -jest zmiana tych statystyk poprzez zmobilizowanie społeczeństwa do aktywności w zakresie ratowania środowiska.

Wrzuć butelkę – odbierz zniżkę – tak najprościej przedstawia się proces recyklingu w butelkomacie. Suchą butelkę należy odpowiednią stroną włożyć do otworu w butelkomacie kodem kreskowym do góry. Butelka zostanie zgnieciona a użytkownik na swoim koncie w aplikacji otrzyma punkty. Na każdym urządzeniu znajduje się instrukcja „krok po kroku „.

Butelkomaty w Szczecinie znajdują się w poniższych miejscach:

  • – w pobliżu wejścia na kąpielisko Dąbie
  • – w pobliżu wejścia na Arkonkę
  • – przy hali Netto Arena
  • – przy wejściu na dworzec PKP (od ul. Owocowej)
  • – przy skateparku Majowe 

Do urządzenia przypisana jest aplikacja lojalnościowa, w której zakładamy konto i możemy gromadzić punkty, wymienialne na nagrody. Aplikacja RecomApp jest dostępna w sklepach Apple Store i Google Play za darmo.

Posiadanie aplikacji nie jest obowiązkowe. Możemy dbać o środowisko także bez niej.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/ekologia/szczecin-tak-dziala-butelkomat

Finał Tall Ships Races 2024 wraca do Szczecina!

Regaty Tall Ships Races to największe i najstarsze wydarzenie żeglarskie na Świecie.

W tym roku w dniach od 02 do 05 sieprnia Szczecin już po raz czwarty będzie gospodarzem tego imponującego finału. Trasa regat przebiegać będzie od Kłajpedy przez Helsinki, Turku, Mariehamn i zakończy się właśnie u nas – W Szczecinie.

Przez parę dni Szczecin będzie rozśpiewaną, roztańczoną stolicą żeglarskiej Europy. Atrakcje dla wszystkich chętnych będą organizowane po obydwu stronach Odry. Wały Chrobrego i Łasztownia będzie prawdziwie żeglarska. Przycumują największe żaglowe jednostki, których majestatyczny widok zapiera dech w piersiach. Widowiskowa parada załóg, zwiedzanie jednostek, rozmowy po świt, animacje muzyczne- to tylko przysłowiowa „kropla w morzu „ atrakcji, jakie szykuje dla odwiedzających ten szalony weekend.

Warto zatem na bieżąco śledzić to wydarzenie na FB oraz na oficjalnej stronie www dedykowanej temu wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/1078039140278105?ref=newsfeed

Jak budować, żeby nie żałować? Targi BUD-GRYF & HOME.

Oto motto zbliżającego się wydarzenia dla wszystkich tych, którzy budują, remontują czy też odnawiają swoją przestrzeń.

W dniach od 22 do 24 marca, mieszkańców Szczecina czeka kolejna edycja targów budowlanych i wyposażenia wnętrz BUD-GRYF & HOME.

 W hali Netto Arena przy ulicy Szafera 3/5/7 w Szczecinie przez trzy kolejne dni na odwiedzających czekać będzie szeroka oferta szeroko rozumianej branży budowlanej. Lista wystawców jest imponująca, zatem warto odwiedzić to miejsce i zainspirować się ich propozycjami. Znajdziemy tam praktycznie wszytko to, co wiąże się z budownictwem i wyposażeniem wnętrz: propozycje gotowych domów, oferty pracowni projektowych, ubezpieczenia nieruchomości, artykuły dekoracyjne, meble, projektowanie i aranżacja wnętrz i wiele innych.

Oprócz przedstawicieli z branży stricte budowlanej, odwiedzający znajdą też „zielony kącik”. Organizatorzy targów rozszerzyli swoją ofertę dla mini targu zieleni, który cieszy się coraz większym powodzeniem gości targów.

 Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji – w harmonogramie targów znajdują się np. warsztaty renowacji mebli.

Spójrzcie Państwo na dedykowane temu wydarzeniu strony by uzyskać więcej informacji:

https://zstw.szczecin.pl/pl/wydarzenia/2024/bud-gryf-home/informacje-o-wydarzeniu
https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkalnictwo/targi-bud-gryf-home-bedzie-duzo-ciekawostek-i-nowosci-z-branzy

KAŻDY Z NAS MOŻE MIEĆ WPŁYW NA ROZWÓJ SZCZECINA.

Dwunasta edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego wystartowała 12 lutego. Na zgłaszanie pomysłów mamy czas 20 marca. SBO to projekt, który jest współtworzony przez mieszkańców i dla mieszkańców. To właśnie dzięki niemu szczecinianie mogą bezpośrednio oddziaływać na miasto proponując własne pomysły inwestycji.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły w dwóch kategoriach:

Projekty lokalne- 70% pul środków

Zielone SBO-30% puli środków

Tegoroczna łączna pula środków jest niebagatelna: 17 200 000 zł

Pomysł na rozdysponowanie tej kwoty może zgłosić każdy mieszkaniec. Wystarczy opis pomysłu, uzasadnienie wysokości wnioskowanych środków i 10 podpisów.

Do zgłaszanie projektów powstała dedykowana strona internetowa : www.sbo.szczecin.eu. 

Dla tych którzy nie posiadają dostępu do komputera lub Internetu pomocą służą pracownicy Biura Dialogu Obywatelskiego (w godzinach pracy urzędu) tel. 91 424 51 05, lub Akademii SBO tel. 602 434 633 (od pn. do pt. w godz. 10.00 – 17.00).

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://sbo.szczecin.eu/trwa-nabor-projektow

Rekrutacja do przedszkoli publicznych i pierwszych klas szkół podstawowych rozpoczęta!

Początek marca to gorący czas dla opiekunów najmłodszych dzieci. 4 marca ruszyła rekrutacja do przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, a także do I klas szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025.

Podobnie jak w poprzednich latach, by zapisać dziecko do wybranej placówki,  należy wypełnić wniosek za pomocą strony internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin/. W tym miejscu znajduje się również m.in. pełna oferta poszczególnych placówek.

Co ważne, wypełnione internetowo dokumenty należy wydrukować i podpisać, a następnie złożyć w placówce, którą wskazaliśmy na pierwszym miejscu.

Czas na złożenie wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów, w przypadku przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych upływa 22 marca., a w przypadku szkół podstawowych – 20 marca.

Nabór do szczecińskich placówek dotyczy dzieci, które wraz z rodzicami lub opiekunami prawnymi mieszkają na terenie Gminy Miasta Szczecin.

Dokładny harmonogram rekrutacji oraz wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie Państwo tutaj:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/edukacja/rekrutacje-do-klas-i-sp-i-przedszkoli-publicznych-na-rok-szkolny-20242025

Aleja Kwiatowa zaprasza na Jarmark Wielkanocny!

W dniach 22-24 marca w Alei Kwiatowej zagości wesoły gwar. Wszystko za sprawą lubianego przez mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin Jarmarku Wielkanocnego.

Jak co roku na uczestników Jarmarku będą czekać pawilony , w których  będziemy mogli kupić wszystko to, co jest potrzebne na świąteczny stół. W asortymencie znajdą się między innymi: pyszna lokalna żywność (w tym świąteczne smakołyki), rozmaite wiosenne i wielkanocne ozdoby , a także prezenty dla  najbliższych.

Organizatorzy jak zawsze zadbali również o  szeroką ofertę animacyjno-edukacyjną. Wszyscy chętni będą  mogli posłuchać o świecie zwierząt, nauczyć się samodzielnie pleść koszyki, pomalować pisanki,  oraz dowiedzieć się , jak nie marnować żywności. Dodatkowo najmłodsi uczestnicy Jarmarku, będą mogli wcielić się w poszukiwaczy zaginionych pisanek. 

Szczegółowy program tegorocznej edycji Jarmarku Wielkanocnego znajdziecie Państwo pod linkiem: https://kolorowaaleja.pl/jarmark-wielkanocny-2024/ 

Wiosenne zwiedzanie gmachu Filharmonii

Czekając na prawdziwie wiosenną aurę, proponujemy Państwu skorzystać z propozycji możliwości zwiedzenia gmachu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 

Kupując bilet za jedyne 10 zł, możemy spędzić blisko godzinę, wędrując z przewodnikiem po niedostępnych na co dzień dla osób postronnych, w tym między innymi sal oraz galerii tego  niezwykłego budynku.

 Niezwykła bryła szczecińskiej Filharmonii, którą wybudowano w  roku 2014 w miejscu zniszczonego pod koniec II wojny światowej Domu Koncertowego (Konzerthaus), została wyróżniona w wielu konkursach architektonicznych.

Wszyscy zainteresowani będą mogli odwiedzić „lodowy pałac” w 4 kolejne marcowe piątki (1, 8, 15 oraz 22 marca) . Zwiedzanie będzie odbywać w 3 językach – polskim, niemieckim i angielskim.

Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są tutaj:

https://wiadomosci.szczecin.eu/wydarzenia/wydarzenie/inne/zwiedzanie-filharmonii-23

Stypendia dla miejskich twórców

Jak co roku w miejskim budżecie nie mogło zabraknąć środków na uhonorowanie pracy naszych rodzimych twórców. Tegoroczna łączna pula środków na Stypendia Twórcze wynosi 150.000 zł.

Wnioski o przyznanie stypendium należy składać do 29.02.2024 r.

Stypendia twórcze mogą być przyznane w zakresie dzieł literackich, muzycznych, filmowych, z zakresu tańca i teatru, upowszechniania kultury czy sztuki wizualnej.

Wsparcie skierowane jest do osób fizycznych, które na co dzień zajmują się szeroko rozumianą działalnością twórczą i mają projekt na realizację autorskiego pomysłu w tym zakresie.

Pełna lista warunków, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o to zaszczytne dofinansowanie znajduje się na stronie internetowej Miasta Szczecin. Ważne jest,by projekt zakończył się 31.12.2024 r.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/stypendia-tworcze-miasta-szczecin-ruszyl-nabor-wnioskow

Pierwszy Szczeciński Bieg Świetlików

 

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią imprezy i wydarzenia plenerowe, również te skierowane do najmłodszych. Właśnie trwają zapisy na 1. Szczeciński Bieg Świetlików

Szczeciński Bieg Świetlików to wydarzenie, które w tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowane przy okazji lubianego przez mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego (i nie tylko!) Biegu Nocnego. Na młodych zawodników będą czekać różne dystanse (od 200 do nawet 1000 m), a długość trasy oczywiście zostanie dostosowana do wieku biegaczy.

Szczeciński Bieg Świetlików odbędzie się w tym samym terminie, co Bieg Nocny, czyli 10 maja na Jasnych Błoniach. Starty najmłodszych zaplanowane są na chwilę po godzinie 20:00.

Organizator, którym jest spółka Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia, przygotowała miejsca dla 400 zawodników, jednak zapisując się do 15 kwietnia można zdobyć wyjątkową pamiątkową koszulkę.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/szczecinski-bieg-swietlikow-po-raz-pierwszy

Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie

Miasto Szczecin udostępnia szeroko rozumiane centrum miasta do dyspozycji zaparkowanych pojazdów, pod warunkiem uiszczenia opłat za parkowanie. Najważniejsze strefy to Strefa A – czerwona i w tej strefie opłata za postój jest wyższa oraz B – żółta, gdzie stawki są nieco niższe.

Na terenie całej strefy jest sieć parkometrów, gdzie można uiścić opłatę zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Pomocne są również aplikacje na telefon. Opłaty za parking są naliczane w godzinach od 8.00 do 17.00 w każdy dzień powszedni.

Dla tych, którzy pracują w centrum miasta, lub też są mieszkańcami strefy- przygotowano różne opcje abonamentów. Są też grupy osób, które zwolnione są od opłat.

Za brak uiszczonej opłaty kary są dotkliwe, zatem warto zapoznać się z warunkami parkingu w obrębie strefy.

Od roku 2024 uruchomiono nową usługę, a mianowicie przypominanie o kończącym się abonamencie. Klienci SPP na trzy dni przed terminem ważności zakupionego abonamentu będą otrzymywać SMS .

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod linkami:

https://spp.szczecin.pl/ppn/spp-podstawowe-informacje

https://spp.szczecin.pl/mapa-spp

Ferie zimowe 2024

Wielkimi krokami zbliża się zimowa przerwa w zajęciach przedszkolnych i szkolnych dla dzieci.

W woj. zachodniopomorskim ferie odbędą się w terminie 15. – 28 stycznia 2023. Jest to czas, kiedy wiele rodzin planuje wspólny wyjazd, by móc odpocząć od codziennych wyzwań.

Jak zapewnić opiekę nad dzieckiem w sytuacji, gdy nie planujemy wyjazdów w okresie ferii ?

Warto zapoznać się z propozycją Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Hasło przewodnie brzmi intrygująco: „SZTUKA WAS SZUKA”.

Zajęcia będą odbywały się w 15-osobowych grupach w pałacowych pracowniach. Codziennie przewidziane są też zajęcia poza budynkiem.

Nie ma na co czekać – rekrutacja już trwa !

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:

Ważne zmiany dla posiadaczy samochodów!

1 stycznia br. zmieniły się przepisy w zakresie zasad rejestracji pojazdów. Oto co trzeba wiedzieć:

– dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu, zastąpiono obowiązkiem jego zarejestrowania,

– wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu, dopuszczenia go do obrotu lub sprowadzenia na terytorium Polski,

– dłuższy (90-dniowy) termin jest przewidziany dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie obrotem pojazdami.

Kara finansowa niedopełnienie formalności to minimum 500 zł.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie. Formalności można dopełnić drogą elektroniczną (za pomocą platformy ePUAP) lub wysyłając stosowne dokumenty pocztą na adres magistratu.

Szczegółowe informacje:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/uwaga-wazne-zmiany-dla-kierowcow

 

Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach? Podpowiadamy!

Sprawa jest całkiem prosta. Drzewo rozebrane ze wszelkich ozdób, bombek oraz lampek należy pozostawić obok brązowego pojemnika na odpady typu BIO. Wystawienia choinki nie trzeba nigdzie wcześniej zgłaszać lub specjalnie rejestrować.

Drzewka będą odbierane w tych samych terminach co bioodpady – raz w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej i raz na dwa tygodnie w zabudowie jednorodzinnej (zgodnie z harmonogramem ustalonym wcześniej harmonogramem).

Szczegółowe informacje: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/ekologia/co-z-choinka-po-swietach

Ważne zmiany dla posiadaczy samochodów

1 stycznia br. zmieniły się przepisy w zakresie zasad rejestracji pojazdów. Oto co trzeba wiedzieć:

– dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu, zastąpiono obowiązkiem jego zarejestrowania,

– wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu, dopuszczenia go do obrotu lub sprowadzenia na terytorium Polski,

– dłuższy (90-dniowy) termin jest przewidziany dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie obrotem pojazdami.

Kara finansowa niedopełnienie formalności to minimum 500 zł.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie. Formalności można dopełnić drogą elektroniczną (za pomocą platformy ePUAP) lub wysyłając stosowne dokumenty pocztą na adres magistratu.

Szczegółowe informacje:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/uwaga-wazne-zmiany-dla-kierowcow

Szczeciński budżet 2024

Od roku 2019 w Szczecinie realizowane inwestycje osiągały pułap 1 miliarda zł rocznie. Działania centralne w ostatnich latach spowodowały systematyczne niekorzystne dla samorządów zmiany finansowania i jak wynika z badań -dotknęły gównie metropolie. Ta tendencja dotyczy również naszego Miasta.

Tegoroczny budżet został nazwany przez Prezydenta Piotra Krzystka budżetem przejściowym i odpowiedzialnym. Projekt zakłada nadwyżkę dochodów nad wydatkami, natomiast w tej chwili musi zmniejszyć dynamikę inwestycji.

Niemniej jednak kolejny rok to rok wielkich oczekiwań na pozytywne zmiany w podejściu do finansów samorządów z jednej strony, z drugiej zaś na dofinansowanie z kolejnej perspektywy UE oraz KPO co pozwoli na nowe projekty inwestycyjne, które napędzą rozwój Miasta.

I tego życzymy naszemu Miastu na 2024 rok.

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/budzet-szczecina-na-2024-rok

file:///C:/Users/pnpp1/Downloads/Projekt%20na%202024.pdf

To właśnie miłość w Szczecinie!

Dwudziestolecie chóru Politechniki Morskiej stało się okazją do niezwykłej i fantastycznej produkcji. Bazą teledysku jest kultowy już utwór Mariah Carey, „All I Want for Christmas Is You.

Dyrygentka chóru Sylwia Fabiańczyk – Makuch perfekcyjnie połączyła szczecińską wersję utworu z produkcją „To właśnie miłość.

W teledysku oprócz chórzystów występują w niecodziennej odsłonie Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek,  Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka.W projekcie wzięli udział znani szczecińscy artyści:Michał Janicki, Sylwia Różycka, Damian Ukeje, Bartek Orłowski z Akukulele oraz zespół „Szczecinianie.

Głównymi bohaterami jest świąteczny Szczecin z miłością w wielu odsłonach.

Jest to fantastyczny prezent dla wszystkich mieszkańców Szczecina.

Szczegóły przeczytacie Państwo pod linkiem :

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/swiateczny-hit-wszechczasow-w-wykonaniu-choru-politechniki-morskiej

a obejrzycie tu:

Niezwykła Pani Tilebein

Historia Szczecin a jest niezwykła, a historia tej Kobiety pokazuje, iż nie na darmo nazywano to miasto Paryżem Północy.

Nieistniejąca już willa na Żelechowej w XIX wieku była centrum kultury, sztuki, wzorem gościnności i wykwintności Szczecina. Piękna Pani Sophie Tilebein- z pochodzenia francuska , wraz z mężem prowadzili to niezwykłe miejsce ściągając najlepszych z najlepszych mieszkańców Szczecina.  W domu stojącym na rogu dzisiejszej Dębogórskiej i Robotniczej odbywały się koncerty, było koło miłośników książek, herbaciane wieczory, wieczory dramatyczne, salonowe koncerty kwartetowe.

Po wojnie przez wiele lat w tym miejscu pod gęstą plątaniną bluszczu znajdowały się ruiny pałacu wraz z fragmentami nagrobków małżonków.

Obecni szczecinianie po raz kolejny nie zawiedli. Szczecińskie SBO zadecydowało, iż odświeżymy pamięć o zasłużonych mecenasach Szczecina. Sofie jak żywa siedzi na ławeczce w stroju z epoki trzymając w jednej ręce akt założycielski jej własnej fundacji Tilebein Stiftung, pomagającej ubogim dziewczętom w drugiej- zapis nutowy dedykowanego jej utworu Carla Loevego – wspieranego przez Nią szczecińskiego kompozytora.
Instalacja wzbudza powszechne zainteresowanie i sympatię, a miłośnicy starego Szczecina twierdzą, że to dopiero początek nowego życia tego miejsca.

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/pani-tilebein-zn

Śnieg, zapach czekolady i życzenia Wesołych Świąt

Szczecin pachnący czekoladą przy dźwiękach kolejnej muzycznej pocztówki „Szczecińska pastorałka”- to propozycja młodych solistów ze Studia Wokalnego Damian Wójcik. Piękne widoki naszego miasta „z lotu ptaka”, Prezydent Piotr Krzystek z choinką „do nieba”, Monika Szymanik z Kamienicy w Lesie, znikające w mig bezy od Hani Bezy-wprowadzają nas w to, co już za chwilę – czas Świąt, wspólnej biesiady, odrobiny nostalgii i nadziei na przyszłość.

To najwyższy czas, by złożyć wszystkim mieszkańcom Szczecina tradycyjne życzenia Zdrowych i Wesołych Świąt. Życzenia kierujemy do każdego komu bliskie jest nasze wspólne miejsce na Ziemi – Miasto Szczecin.

Zespół CIC

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/sniezna-pastoralka-nowy-swiateczny-utwor-ze-szczecinem-w-tle

Niezwykła Pani Tilebein

Historia Szczecin a jest niezwykła, a historia tej Kobiety pokazuje, iż nie na darmo nazywano to miasto Paryżem Północy.

Nieistniejąca już willa na Żelechowej w XIX wieku była centrum kultury, sztuki, wzorem gościnności i wykwintności Szczecina. Piękna Pani Sophie Tilebein- z pochodzenia francuska , wraz z mężem prowadzili to niezwykłe miejsce ściągając najlepszych z najlepszych mieszkańców Szczecina.  W domu stojącym na rogu dzisiejszej Dębogórskiej i Robotniczej odbywały się koncerty, było koło miłośników książek, herbaciane wieczory, wieczory dramatyczne, salonowe koncerty kwartetowe.

Po wojnie przez wiele lat w tym miejscu pod gęstą plątaniną bluszczu znajdowały się ruiny pałacu wraz z fragmentami nagrobków małżonków.
Obecni szczecinianie po raz kolejny nie zawiedli. Szczecińskie SBO zadecydowało, iż odświeżymy pamięć o zasłużonych mecenasach Szczecina. Sofie jak żywa siedzi na ławeczce w stroju z epoki trzymając w jednej ręce akt założycielski jej własnej fundacji Tilebein Stiftung, pomagającej ubogim dziewczętom w drugiej- zapis nutowy dedykowanego jej utworu Carla Loevego – wspieranego przez Nią szczecińskiego kompozytora.

Instalacja wzbudza powszechne zainteresowanie i sympatię, a miłośnicy starego Szczecina twierdzą, że to dopiero początek nowego życia tego miejsca.
https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/pani-tilebein-znow-u-siebie-o-jej-powrocie-w-rodzinne-strony-zadecydowali-szczecinianie-w-sbo

III Edycja Tygodnia Inicjatyw Senioralnych

Tegoroczna trzecia już edycja Tygodnia Inicjatyw Senioralnych uzmysławia jak ważne stała się ta impreza, która prawdopodobnie na stałe zagości w terminarzu corocznych wydarzeń kulturalnych Szczecina. 

W tym roku w dniach od 11 do 17 września będzie się odbywało około stu różnych wydarzeń w praktycznie każdej części miasta. Wystawy prac malarskich, „drzwi otwarte” do wielu instytucji, wydarzenia sakralne, ale i zajęcia z Nording Walking, nauka obsługi smartfonu, podstawa języka angielskiego dla Seniorów, targi firm, które kierują swoją ofertę dla srebrnowłosych, ale i potańcówki – to tylko część propozycji, jakie niesie nadchodzący tydzień.

Działania, spotkania, konkursy będą się odbywały w różnych częściach Szczecina i wszystkie one mają charakter bezpłatny dla jego uczestników.

Więcej informacji na miejskiej stronie internetowej: http://seniorszczecin.pl/

Piąty szczeciński bieg niepodległości

Takiego biegu jeszcze nie było. Zupełnie nowa trasa na specjalną okazję. Podczas tegorocznego 5. Szczecińskiego Biegu Niepodległości biegacze będą mogli zmierzyć się z industrialnymi terenami portowymi.

Do pokonania będzie 5 km w wyjątkowej scenerii. Pierwsze kilometry zostaną poprowadzone szczecińskimi bulwarami. Zawodnicy pobiegną w kierunku Bosmanatu przy Bulwarze Gdyńskim, następnie wracając w kierunku North East Mariny na Wyspie Grodzkiej, obiegną budynek portu jachtowego i przebiegną się ulicą Tadeusza Wendy na tereny Centrum Logistycznego „Gryf”. Tam przemierzą Nabrzeże Bułgarskie, aby powrócić pod Dźwigozaury dawną ulicą Wendy w otoczeniu historycznych budynków.

Zawody odbędą się 11 listopada o godz. 15.00. Na starcie będzie mogło stanąć maksymalnie 300 zawodników. Na ten dzień zaplanowano także zawody dla dzieci. Bieg Polak Mały wystartuje o godz. 13.30. Najmłodsi biegacze będą startować w różnych grupach wiekowych i  na różnych dystansach.

FABRYKA WODY W SZCZECINIE

SANUS PER AQUA, czyli uzdrowienie przez wodę. Dobroczynny wpływ wody na organizm człowieka jest doceniany na całym świecie. 

Mieszkańcy Szczecina i okolic nie mogą się już doczekać otwarcia Fabryki Wody – czyli kompleksu basenowo – edukacyjnego. Obiekt ten będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Trudno wymienić wszystkie atrakcje, z których już wkrótce będzie można skorzystać. W szczecińskim Aquaparku znajdzie się m.in. 17 wewnętrznych niecek basenowych. Dodatkowo, na zewnątrz oprócz basenów, dostępna będzie również plaża, boisko do siatkówki, a także amfiteatr, który zimą będzie można przekształcić w lodowisko z torem lodowym. Miłośnicy nieco większych wrażeń, będą mogli skorzystać z jednej z 11 zjeżdżalni. 

Jednak to jeszcze nie wszystko! O nasze zdrowie i dobre samopoczucie zadba Saunarium ze strefą wellness. Tam nie tylko się ogrzejemy, ale skorzystamy z masażu i kąpieli w piwie oraz schłodzimy w grocie śnieżnej lub jednym z basenów schładzających. Co ciekawe zarówno w hali basenowej, jak i Saunarium będzie się można… opalać. Będzie to możliwe dzięki świetlikom wykonanym z folii ETFE, które przepuszczają promieniowanie UV i dają dostęp do naturalnego światła słonecznego wewnątrz budynku. Dostępne będą także kręgle, bilard oraz ścianka wspinaczkowa.

Jednak wbrew pozorom Fabryka Wody to nie tylko rekreacja i sport.

Istotną częścią działalności kompleksu jest edukacja. W Centrum Edukacyjnym Fabryki Wody każdy zainteresowany będzie mógł odbyć niesamowitą podróż. Jej trasa będzie prawdziwie niezwykła i poprawadzi nas przez kosmos, historię ludzkości oraz głębiny mórz i oceanów.  Motywem przewodnim szczecińskiego  edukatorium będzie rzecz jasna woda. To właśnie w tym miejscu, zwiedzający niezależnie od wieku, poznają wiele zagadnień i ciekawostek o tym najcenniejszym związkiem chemicznym.

Centrum Edukacyjne Fabryki Wody to sześć bloków tematycznych – Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja wody, Hydroinżynieria. Ich gospodarzami będą wirtualni przewodnicy, których z całą pewnością wiele osób kojarzy z popularnonaukowych kanałów dostępnych na platformie YouTube. Pomiędzy blokami zwiedzający poruszać się będą tzw. wirem wiedzy, czyli spiralną klatką schodową, nad którą w centralnej części zawieszony został ogromny model cząsteczki wody skrywający w środku salę audytoryjną. Zwiedzanie Centrum uprzyjemni z całą pewnością zabawa i nauka w strefie ogródków wodnych, gdzie będzie można m.in. zwodować statek, stworzyć tęcze, wiry wodne i chmury. Ciekawostką dla odwiedzających będzie także możliwość odwiedzenia laboratoriów oraz zejście do podbasenia, gdzie dzięki wizjerom do pomieszczeń technicznych i mappingowi odwiedzający będą mogli obserwować pracę poszczególnych systemów instalacji uzdatniania wody, uzyskiwania energii czy ogrzewania. 

Więcej informacji: https://fabrykawody.eu/ 

Jarmark Bożonarodzeniowy

Najważniejsze ulice i place miasta, ponad 90 wystawców, ponad trzy tygodnie wyjątkowej przedświątecznej atmosfery, całe mnóstwo pierników, pachnących lasem choinek, smacznych pierogów i rozgrzewających napojów – tak w kilku słowach można opisać tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, który wystartuje już 1 grudnia. 

W samym centrum Szczecina będziemy mogli śpiewać, bawić się, przygotowywać świąteczne dekoracje, kosztować regionalnych wyrobów i spotkać się ze świętym Mikołajem oraz jego elfami. Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy tradycyjnie pojawi się w Alei Kwiatowej, na Placu Adamowicza i Placu Lotników. W drewnianych domkach, zagoszczą wystawcy z całej Polski. Odwiedzający będą mogli kupić: ręcznie wykonane dekoracje świąteczne, stroiki, bombki, drobne upominki ale także smaczne i regionalne produkty – wędliny, sery, chleby, przetwory i miody. Nie zabraknie także słodkich wypieków czy świątecznych potraw. A to wszystko w okrasie grzanego wina i gorącej czekolady.

W tym roku Jarmark pojawi się także w nowej lokalizacji. Śródmiejski odcinek alei Wojska Polskiego na trzy tygodnie zmieni się w przestrzeń, gdzie święta będzie czuć na każdym rogu. 20 drewnianych domków, a w nich lokalni wystawcy, Słynne Marki, ale także przedsiębiorcy z różnych regionów Polski ze swoimi wyrobami będą czekać na odwiedzających 7 dni w tygodniu. Nowa aleja będzie miejscem, które przed świętami trzeba będzie obowiązkowo odwiedzić.

Więcej informacji: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/w-tym-roku-swieta-spotkasz-na-kazdym-rogu 

 Pomysł na prezent ze Szczecinem w tle

Limitowaną edycję kalendarza na rok 2024 wydały wspólnie znane szczecińskie marki  „Visit  Szczecin” wraz z „Lecę na Szczecin”. Całość przedsięwzięcia koordynuje Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

 Kalendarz pokazuje Szczecin w niecodziennych odsłonach. Starannie wyselekcjonowane kadry, ukazują miasto niezwykłe, eklektyczne, z zielonym sercem w samym centrum miasta.

Co ważne- na kartach kalendarza są wpisane wydarzenia, które na stałe wpisały się w rytm życia miasta i jego Mieszkańców. Przykładem jest data finału regat „Tall Ships Races”

 Cena kalendarza jest przystępna dla każdego. Za 24 złote możemy sprawić sobie i swoim bliskim radość na cały przyszły rok.

Kalendarz można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej. 

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo pod linkiem :

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/taki-kalendarz-zdarza-sie-tylko-raz

Powstaje Program Wsparcia Psychologicznego dla Dzieci i Młodzieży

Poprawa stanu psychicznego młodych mieszkańców Szczecina, wspieranie budowania relacji oraz nauka kompetencji miękkich – to podstawowe założenia miejskiego Programu skierowanego do uczniów, nauczycieli oraz rodziców szczecińskich uczniów.

Powstający właśnie Program Wsparcia Psychologicznego Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli to odpowiedź Miasta na problemy trapiące młodych mieszkańców Szczecina, które pojawiły się m.in. po pandemii COVID-19. Jak pokazują przeprowadzone przez Miasto badania grupą, która bardzo mocno odczuła skutki tego niewątpliwie trudnego okresu są właśnie dzieci i młodzież. Długotrwała izolacja, lęk przed zdrowiem najbliższych i swoim, brak poczucia bezpieczeństwa – to czynniki, które znacząco wpłynęły na kondycję psychiczną i zdrowotną. 

Na podjęcie decyzji dotyczącej konieczności wprowadzenia w życie tak ważnego Programu, miały również sytuacje związane z rządową reformą systemu oświaty, napływem uchodźców z Ukrainy ogarniętej wojną oraz strajkami nauczycieli.

By pomóc młodym mieszkańcom Szczecina, którzy borykają się również z takimi problemami jak trudności z nauką, brak umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji, stany depresyjne oraz różnorodne uzależnienia konieczna będzie uruchomienie kompleksowych działań. Dlatego też wsparciem objęci zostaną również nauczyciele i rodzice. 

Jak powiedział Prezydent Miasta Szczecin – Piotr Krzystek „Mamy nadzieję, że przeprowadzone przez Miasto działania przyniosą oczekiwane skutki. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotny to temat, dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pomóc tym, którzy tego tak mocno potrzebują.”

Uruchomienie pilotażowych działań w ramach Programu planowane jest na II semestr bieżącego roku szkolnego. W realizację zadania zaangażowanych zostanie wiele instytucji i organizacji, w tym m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie oraz Szczecińskie Centrum Terapii Uzależnień i Współuzależnień.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na miejskiej stronie pod linkiem :

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/miejski-program-wsparcia-psychologicznego-dzieci-mlodziezy-i-nauczycieli

NOWA OFERTA ZBILK-u „Dom dla Rodziny”

Dwa wyremontowane lokale mieszkalne powyżej 110 metrów każdy, w ścisłym centrum miasta – oto kolejna oferta szczecińskiego ZBiLK-u.

Oferta skierowana jest do dużych rodzin, które posiadają minimum 5 dzieci w wieku do 18 roku życia (pod pewnymi warunkami do 25 roku życia).

Oprócz ilości członków rodziny ważne są inne kryteria – m innymi wysokość dochodu na Rodzinę, konieczność wykazania się stałym dochodem niezależnym od wsparcia socjalnego przez minimum jednego jej członka, pozytywna historia dotychczasowego najmu lokalu- brak zadłużeń, dbałość o użytkowany lokal.

Ważny jest także, by członkowie rodziny nie mieli problemów z używkami typu alkohol, narkotyki itp.

Dokumenty można składać do 17 listopada br.

Więcej istotnych szczegółów w tym:

• definicja Dużej Rodziny;

• szczegółowe warunki, jakie trzeba spełnić;

• minimalny i maksymalny dochód na osobę oraz wiele innych pod znajdziecie Państwo pod poniższymi linkami:

https://zbilk.szczecin.pl/?type=group&action=list&id=56

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkalnictwo/duze-mieszkania-czekaja-na-duze-rodziny

Woda zawsze ” pod ręką „

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wodę do picia kupujemy w sklepie w zamkniętych butelkach. Do wody z kranu podchodzimy nieufnie i z rezerwą.

Natomiast zwolennicy wody z kranu wskazują, iż jakość tej wody w większych miastach Polski (Szczecin mieści się w tym wykazie) w nie odbiega jakością od większości wód butelkowych, a często zawartość minerałów w wodzie z kranu jest wyższa niż w najbardziej znanych markach. Nie bez znaczenia jest też ekonomiczna kalkulacja: 1 metr sześcienny wody, czyli 1000 litrów wody łącznie z odprowadzeniem takiej samej ilości ścieków kosztuje 11 zł. Oznacza to, iż za 1 litr „kranówki” zapłacimy tylko 1 grosz.

Największą przeszkodą do tego by picie wody z kranu stało się normalnością, jest niska świadomość i przekonanie, iż nadal główną metodą uzdatniania wody jest jej chlorowanie, a picie wody nieprzegotowanej może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

Projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ma na celu edukację i zmianę takiego sposobu myślenia.

Jak? Gdzie? Co? H2O! – to tematyka filmów, które opowiadają, jak wygląda droga wody do specjalnie zainstalowanych 40 poidełek na terenie szkół objętych programem. Picie czystej wody zamiast słodkich gazowanych napojów ma za zadanie budowanie dobrych nawyków żywieniowych z jednej strony oraz niesie tak ważne dla naszej planety przesłanie ekologiczne.

„Pij kranówkę” to nie tylko poidełka. Nauczyciele zostali wyposażeni w materiały niezbędne do edukacji, czyli przykładowe scenariusze zajęć, film edukacyjny itp.

Dla bezpieczeństwa użytkowników woda w poidełkach jest systematycznie badana.

Jak zapewnia Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezes ZWiK – to dopiero początek edukacji mieszkańców Szczecina.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo pod linkiem: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/ekologia/poidelka-w-szczecinskich-szkolach

SBO 2024: 8 listopada start głosowania

8 listopada punktualnie o godzinie12.00 ruszy głosowanie na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy będą mogli wybierać na co oddać swoje głosy spośród 149 zgłoszonych propozycji.

Szczeciński Budżet Obywatelski to szczególny rodzaj konsultacji społecznych, których celem jest włączenie mieszkańców w proces decydowania o sposobie wydatkowania części budżetu miasta. Pierwsza edycja tego niezwykłego przedsięwzięcia miała miejsce w 2013 roku. 

SBO to projekt, który jest współtworzony przez mieszkańców i dla mieszkańców. To właśnie dzięki niemuszczecinianie mogą bezpośrednio oddziaływać na miasto proponując własne pomysły inwestycji i wybierając do realizacji te, odpowiadające potrzebom lokalnych społeczności bądź całego miasta.

Szczególną kategorią SBO jest tzw. „Zielone SBO”. Jest ona dedykowana pomysłom dotyczącym ochrony miejskiego środowiska przyrodniczego. Ich realizacja ma prowadzić do poprawy stanu oraz zwiększania powierzchni terenów zieleni w Szczecinie oraz łagodzeniu skutków zmian klimatu.  Co ważne, zielone projekty zgłoszone do SBO mogą dotyczyć zarówno konkretnego osiedla jak i całego miasta. 

W tym roku mieszkańcy Szczecina będą mogli oddawać swoje głosy do 23 listopada (do godz. 12.00).

Szczegóły dotyczące Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego znajdują się na stronie internetowej https://sbo.szczecin.eu/. To właśnie w tym miejscu wszyscy zainteresowani znajdą między innymi obowiązujące zasady, harmonogram i opisy zgłoszonych projektów.

105 rocznica odzyskania niepodległości Polski

Dzieje Polski były trudne i burzliwe. Polacy tracili swoją suwerenność i musieli ciężko walczyć o odzyskanie swojego kraju. Tak też było w XVIII wieku. Polska na wiele lat utraciła niepodległość. Trzy rozbiory (1772, 1793, 1795) spowodowały podział Polski pomiędzy trzy mocarstwa: Rosję, Prusy i Austrię. Nasz kraj zniknął zupełnie z mapy świata na długie 123 lata. Polacy byli germanizowani i rusyfikowani a zaborcy robili wiele, by słowo Polska zniknęło nie tylko z map, ale i z głów, i serc Polaków.

Pomimo tak długiego okresu niszczenia polskiego ducha – podtrzymano go i 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość pojawiając się na mapie świata.

Na cześć tego wielkiego zwycięstwa ustanowiono Święto Niepodległości, które jest świętem narodowym, dniem wolnym dniem od pracy a w każdym mieście w Polsce odbywa się wiele uroczystości mniej lub bardziej oficjalnych, które mają za zadanie uczcić ten dzień i przypomnieć o sile, jaka tkwi w naszym narodzie.

Tak też będzie w tym roku w Szczecinie.

Oprócz festynu, biegu niepodległości, seansów filmowych w kinie Delfin organizowanych przez Urząd Marszałkowski i wielu innych atrakcji, ciekawą propozycję przedstawia Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w postaci morskich obchodów święta niepodległości.

Obchody rozpoczną się 11.11 2023 o godzinie 11.00.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/stara-rzeznia-niepodleglosc-na-maszt

Niezwykłe szczecińskie kino

Jedną z perełek na kulturalnej mapie Szczecina jest niewątpliwie kino „Pionier 1907”. To niezwykłe miejsce, które znajduje się w prestiżowym gronie sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych i jest jednym z najstarszych kin na świecie!

Historia „Pioniera” oficjalnie rozpoczyna się 26 września 1909 roku. Jednak znaleziono dokumenty, które mówią, że jego działalność jest jeszcze dłuższa. Początek pracy kina datuje się bowiem aż na 1907 rok.

Kino znajdujące się przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie to miejsce, które od początku swojej działalności wyróżnia się na tle innych tego typu miejsc klimatem. W „Pionierze” trudno szukać komercyjnych produkcji oraz popcornu. Miłośnicy kinematografii znajdą tam jednak ambitne kino europejskie, azjatyckie i południowo-amerykańskie. Wyjątkowych doznań z całą pewnością dostarczy seans w „Kiniarni”, czyli przestrzeni powstałej w 202 roku. W pomieszczeniu będącym połączeniem kina i kawiarni, przeniesiemy się do początków XX wieku, gdzie siedząc przy stoliku obejrzymy filmy wyświetlane z projektora. 

Obecnie kino „Pionier 1907” należy do osób prywatnych. Z uwagi na decyzję o przejściu jednego z właścicieli na emeryturę i ryzyko, że „Pionier” zostanie zlikwidowany, trwają prace mające na celu zapewnienie dalszej działalności kina. Dlatego też Miasto postanowiło zabezpieczyć środki w wysokości 2 000 000 złotych, które będą mogły zostać przeznaczone na ewentualny zakup obiektu wraz z jego wyposażeniem.

Rozmowy pomiędzy właścicielem a Miastem Szczecin, dotyczące przyszłości kina, trwają. Trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia, tak by „Pionier” dalej mógł cieszyć mieszkańców i turystów w niezmienionej formie.

Więcej informacji: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/by-pionier-pozostal

Wyjątkowe szczecińskie jezioro

Czy wiecie, że w Puszczy Bukowej ukryte jest jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Szczecinie? Mowa o wyjątkowym jeziorze Szmaragdowym, które niezależnie od pory roku jest świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Ten niezwykły zbiornik wodny powstał w 1925 roku w wyniku katastrofy w kopalni kredy. Jak podają źródła, robotnicy w trakcie swoich prac natrafili na wody gruntowe, które zupełnie zalały kopalnię. Istnieje również druga, odmienna wersja wydarzeń, która z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom legend. Mówi ona o tym, że sprawcą zalania tych terenów jest chciwy Skrabek, który ukrył na dnie jeziora skarb strzeżony po dziś dzień przez ducha lasu.

Miłośnicy tego miejsca twierdzą, że przy dobrej pogodzie na dnie jeziora nadal można dostrzec pozostałości po dawnej kopalni, takie jak wagoniki służące do przewozu urobku czy też narzędzia pracowników. Co więcej, po dziś dzień w tym miejscu zachował się również betonowy mostek, który w czasach działalności kopalni był jednym z elementów używanego tam wówczas torowiska. 

O wyjątkowości jeziora Szmaragdowego stanowi między innymi jego barwa, którą doskonale oddaje sama nazwa akwenu. Zbiornik zawdzięcza swój bajeczny kolor dużej zawartości węglanu wapnia znajdującego się w wodzie i odbijaniu się światła słonecznego od kredowego dna. Przy słonecznej pogodzie tafla jeziora mieni się niesamowitymi odcieniami barw, które urzekną nawet najbardziej wymagających spacerowiczów.

Warto podkreślić, że okolice jeziora Szmaragdowego to nie tylko doskonałe tereny rekreacyjne, z których można podziwiać m.in. imponującą panoramę doliny dolnej Odry i samego Szczecina. To także dom dla wielu gatunków zwierząt – zarówno ptaków, jak i ssaków. Co więcej, w pobliskich bunkrach spotkać można zimujące tam nietoperze.

Więcej informacji o jeziorze Szmaragdowym (i innych ciekawych miejscach w Szczecinie!) znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://visitszczecin.eu/pl. 

Odnowiony kwartał TBS zaprasza najemców

W Szczecińskim TBS trwa nabór osób chętnych do partycypowania w kosztach budowy mieszkań przeznaczonych na wynajem. Lokale powstają w ramach rewitalizacji Kwartału 36. 

Kwartał 36 znajduje się w Szczecinie w obrębie ulic: Bohaterów Getta Warszawskiego, Księcia Bogusława X, Małkowskiego, Bł. Królowej Jadwigi. Obecnie wnętrze Kwartału podlega kompleksowej przebudowie.

Osoby partycypujące w kosztach budowy mieszkań, po wybudowaniu zostaną ich najemcami. W ofercie TBS znajduje się 14 lokali w tym: 8 jednopokojowych o powierzchni 35,39 m2, 3 dwupokojowe małe ( 46,93 m2) i trzy dwupokojowe duże (53,06 m2).

Nabór  odbywa się zgodnie z zasadami opublikowanymi na stronie spółki:

http://www.stbs.pl/index.php/aktualnosci/3265-nabor-wnioskow-na-nabycie-partycypacji-w-kosztach-budowy-lokali-mieszkalnych-2023-10-31.html

Wnioski  od osób zainteresowanych udziałem w projekcie przyjmowane będą 31 października 2023 roku. Dokumenty należy złożyć osobiście w godzinach od 10 do 15.30 w biurze Szczecińskiego TBS  przy ul. Królowej Jadwigi 45/U2. 

Szczegółowe informacje: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkalnictwo/szczecin-atrakcyjne-mieszkania-w-odnowionym-kwartale

Szczeciński Oktoberfest po raz piąty

Szczeciński Oktoberfest stał się kolejną tradycyjną imprezą w Szczecinie. W tym roku już po raz piąty Aleja Kwiatowa zaprasza wszystkich miłośników tego trunku z całej Polski. 

Drugi weekend października z całą pewnością przyniesie dużą dawkę humoru, muzyki i wiedzy o historii piwa i jego znaczeniu w życiu mieszkańców dawnego Szczecina

Oktobertefst w Szczecinie to święto piwa kraftowego tworzonego przez małe manufaktury, grupy przyjaciół czy rodzin. Stali bywalcy szczecińskiej odsłony wydarzenia to: m.in. Browary Maltgarden, Witnica czy też Browar za Miastem. Jednak co roku nie brakuje na nim także nowicjuszy. W tym roku, po raz pierwszy do Szczecina przyjadą Browar Sady spod Poznania, Browar Świdnica, Browary Kalea oraz Erl Bru oraz Browar Odrzański. Jako nowicjusz swoje wyroby zaprezentuje również szczeciński Browar Bespoke.

Podczas tegorocznej edycji szczecińskiego Oktoberfestu, będzie można również wybrać się z przewodnikiem na wyjątkowy spacer śladem historycznych ciekawostek związanych z piwem i miastem. Spacer połączony z degustacją odbędzie się już 6 i 7 października o godz. 16.00. Bilety na to wydarzenie można kupić w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza 20.

Po więcej informacji i szczegółowy kalendarz wydarzenia zapraszamy na strony:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/oktoberfest-szczecin-po-raz-5

https://visitszczecin.eu/pl/aktualnosci/617-pivny-szczecin-podczas-oktoberfest

Centrum Żeglarskie w Szczecinie

Centrum Żeglarskie – więcej niż przystań! Czy rzeczywiście tak jest? W naszej ocenie tak, ale zachęcamy byście przekonali się o tym sami!

Szczecińskie Centrum Żeglarskie powstało w 2015 roku i od tego czasu aktywnie działa na rzecz upowszechniania wśród dzieci i młodzieży sportów wodnych. Placówka położona w jednej z najbardziej malowniczych części Szczecina (okolice Jeziora Dąbie) jest doskonałym miejscem do spędzania czasu dla tych, dla których woda jest żywiołem, radością i wyzwaniem. Jednak pod okiem wykwalifikowanej kadry „coś dla siebie” znajdą tam również osoby, które dopiero zamierzają poznać smak „żeglarskiego świata” i postawić w nim swoje pierwsze kroki. 

Oferta szczecińskiego Centrum Żeglarskiego, które obecnie jest największym i jedynym tego typu ośrodkiem żeglarskim zarówno w całej Polsce, jak i euroregionie, jest bardzo szeroka. Zainteresowani mogą skorzystać m.in. ze szkoleń na żeglarza jachtowego lub sternika motorowodnego, szkółki żeglarskiej, sekcji regatowej i turystycznej, żeglarstwa morskiego, a nawet sekcji dla osób z niepełnosprawnością!
Jeśli dodamy do tego rozmaite regaty, które zaczynają się wiosną a kończą jesienią, prowadzenie mariny na wysokim europejskim poziomie, liczne imprezy i projekty propagujące żeglarstwo, wyłania nam się obraz miejsca przyjaznego wszystkim miłośnikom sportów wodnych.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności https://www.centrumzeglarskie.pl/

Sztuczna inteligencja dla dzieci i młodzieży

Sztuczna inteligencja otwiera przed dziećmi nowy świat możliwości uczenia się, kreatywności i rozwiązywania problemów.

Może być pomocna, ale może też stwarzać pewne zagrożenia. Czasami sztuczna inteligencja może popełniać błędy lub podawać błędne informacje, a dzieci mogą nie wiedzieć, że nie zawsze jest to właściwe. Dla dorosłych ważne jest upewnienie się, że dzieci korzystają z AI w bezpieczny i nadzorowany sposób oraz nauczenie ich, jak być ostrożnym i mądrym podczas korzystania z AI.

Trzynasta edycja bezpłatnych warsztatów „Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłości” daje możliwości bezpłatnego zapoznania dziecka z możliwościami sztucznej inteligencji, nauki kodowania, wprowadzenia w świat cyfrowych możliwości pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Akcja Koduj z Gigantami, otwarta jest dla dzieci i młodzieży z całej Polski, a zajęcia zostały podzielone na trzy grupy wiekowe: 7-9 lat, 10-12 lat oraz 13-18 lat. Warsztaty potrwają do końca września.

Więcej informacji i linki do zapisów:

https://przyjaznyrodzinie.szczecin.pl/chapter_117037.asp?soid=7E3B60A63B58407BA5311B7E2226620D

Transgraniczne spacery po Szczecinie

Jeszcze przez cały wrzesień możemy zwiedzać Szczecin w asyście przewodników w językach: niemieckim, angielskim i ukraińskim.

W każdą wrześniową sobotę, spacer odbywa się pod innym hasłem. Szczegóły dotyczące poszczególnych odsłon wydarzenia dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej, facebooku Visit Szczecin lub na stronie www.accredi.pl/visitszczecin.

Warto się spieszyć, bowiem miejsca na kolejne spacery znikają w okamgnieniu! 

Co ważne, w cenie biletu (27 zł) wszyscy uczestnicy transgranicznych spacerów, na czas trwania wydarzenia, otrzymają jednorazowe słuchawki oraz specjalni odbiornik tour guide.

Dodatkowe informacje: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/ruszyly-zapisy-na-szczecinskie-spacery-miejskie

Skandynawski Szczecin

Zarówno geograficzne położenie Szczecina, jak i jego wyjątkowy charakter: niska gęstość zaludnienia, bogactwo zieleni otoczonej przez wodę, otwartość przestrzeni, nastawienie na work-life balance powoduje, iż jest miastem, któremu najbliżej w Polsce do zrozumienia skandynawskiego pojęcia „hygge”.

Obecnie w stolicy pomorza zachodniego działa ponad 160 firm z kapitałem skandynawskim. Stacjonują tu również żołnierze ze Skandynawii wraz z rodzinami w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, a także skandynawscy studenci doceniający walory naszego miasta i potencjał tutejszych uczelni.

Szczeciński Dom Skandynawski położony przy ul. Monte Cassino 6, to jedyne w swoim rodzaju miejsce, które propaguje skandynawski styl życia oraz integruje wielokulturowość krajów Północy.

Przestrzeń Domu Skandynawskiego jest otwarta. Oznacza to, że oprócz organizowanych tam spotkań i konferencji, Dom użyczany jest nieodpłatnie mieszkańcom na rzecz kameralnych spotkań, warsztatów, kursów, zajęć dydaktycznych itp.. Warto tam „zajrzeć” i zachwycić się zarówno klimatem, jak i starannie odnowioną przestrzenią mieszkania w kamienicy z poprzednich epok.

Więcej informacji na temat tej niezwykłej przestrzeni dostępne jest na stronie internetowej https://domskandynawski.eu/.

Z życia CIC- nowy status pobytowy cudzoziemców 

Nowa sytuacja prawna związana z odwołaniem stanu zagrożenia epidemiologicznego ma swoje konsekwencje dla statusu pobytowego cudzoziemców. Co warto wiedzieć? Na co trzeba się przygotować? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje od Komendy Główna Straży Granicznej. 

Czy cudzoziemiec pojawiający się u nas po 01.08 br., który nie dopilnował terminu złożenia dokumentów przedłużających jego legalny pobyt, zostaje od razu deportowany do swojego kraju? Czy kierować takie osoby bezpośrednio do Straży Granicznej? Czy mają jeszcze jakąkolwiek możliwość złożenia dokumentów i uniknięcia konsekwencji?

Otrzymaliśmy taką oto odpowiedź:

Odwołanie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje, iż szczególne rozwiązania skierowane do cudzoziemców w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych mające na celu uznanie ich pobytu, oraz uprawnień pobytowych za przedłużone do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, zakończyły się 31 lipca br.-DLA WSZYSTKICH CUDZOZIEMCÓW Z WYJĄTKIEM OBYWATELI UKRAINY (WYBRANE KATEGORIE).

Zgodnie z ww. przepisami przedłużeniu m.in. do dnia 4 marca 2024 r. uległy dozwolone okresy pobytu obywateli Ukrainy na terytorium RP, którzy wjechali do Polski po dniu 24.02.2022 r.

Tym samym, jeżeli cudzoziemiec do końca dnia 31 lipca 2023 r. nie złożył do wojewody stosownego wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy w przedłużonym na podstawie tego przepisu terminie, nie będzie on mógł już dalej powoływać się na ww. regulacje oraz na możliwość złożenia takiego wniosku w innym terminie i wypływające z tego konsekwencje dla legalności pobytu w trakcie trwania postępowania.

W przypadku wątpliwości co do posiadanych dokumentów w tym sprawdzenia wpisu-podstawy wjazdu w systemach granicznych SG i dalszej legalności pobytu oraz legalności wykonywania pracy w RP cudzoziemiec celem rozstrzygnięcia swojej sytuacji prawnej i faktycznej powinien zgłosić się z posiadanym dokumentem podróży oraz dokumentacją uzupełniającą do najbliższej operacyjnej jednostki Straży Granicznej (KGSG nie jest jednostką operacyjną) w celu poddania się kontroli legalności pobytu/ zatrudnienia w Polsce.

Adresy lokalnych jednostek SG:

https://strazgraniczna.pl/pl/straz-graniczna/struktura-sg

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/udsc/wydluzenie-okresu-legalnego-pobytu-obywateli-ukrainy-objetych-ochrona-czasowa

Rusza kolejna edycja programu „Dom dla studenta”

Już od 2014 roku wspólny program Miasta Szczecin oraz Szczecińskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferują w ramach programu „Dom dla studenta” atrakcyjne lokale do wynajęcia. Propozycja ta stanowi uzupełnienie ofert wynajmu kwater prywatnych czy też miejsc w domach akademickich. Jest to niezwykle ciekawa opcja dla osób spoza Szczecina. Niewątpliwym atutem tej propozycji jest umiarkowany koszt najmu, lokalizacja i standard.

Jedno lub dwuosobowe pokoje zlokalizowane są w sercu śródmieścia, w okolicach ulic takich jak: Bohaterów Getta Warszawskiego, Bolesława Śmiałego, Jana Karola Chodkiewicza, Wojska Polskiego, ks. Piotra Ściegiennego, Piastów, Jagiellońska oraz Monte Cassino.

Nabór rozpoczął się 21 sierpnia br.

Wszelkie informacje, formularze i osoby do kontaktu znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://www.szczecin.eu/pl/akademicki-szczecin/program-dom-dla-studenta

 System miejskiego wsparcia dla najmłodszych

Okres wakacyjny powoli zmierza ku końcowi. Druga połowa sierpnia wiąże się z powrotami z wakacji
i jest to najwyższy czas, by zdecydować o tym, komu oddamy pod opiekę naszego malucha,
gdy my sami będziemy w pracy.

Miasto Szczecin przywiązuje dużą wagę do pomocy rodzicom w opiece nad ich pociechami. Żłobki
i Kluby dziecięce to miejsca, które podlegają ciągłemu rozwojowi zarówno poprzez budowę nowych placówek czy też poprzez rozbudowę tych działających. Dzieci mają zapewnioną opiekę, rodzinną atmosferę oraz zajęcia rozwijające, adekwatne do grupy wiekowej 1-3. Co ważne – na stronach internetowych żłobków co tydzień umieszczany jest tygodniowy jadłospis. Taka informacja jest ważna dla rodziców, których dzieci mają szczególne zalecenia w zakresie diety.

Istotny jest fakt, iż zapisy do żłobków i klubów dziecięcych nie są ograniczone czasowo, dlatego  wniosek o przyjęcie naszej pociechy można składać przez cały rok. Wystarczy wypełnić formularz
i w wygodnej elektronicznej formie przesłać na adres podany na stronie lub też wypełnić wniosek
w formie papierowej bezpośrednio w wybranej placówce. Rodzic otrzymuje login i hasło
za pomocą którego otrzyma wszelkie informacje związane z przypuszczalnym terminem przyjęcia dziecka do placówki.

Więcej informacji na stronie Zespołów Żłobków Miejskich w Szczecinie: 

https://zespolzlobkow.szczecin.pl/aktualnosci

Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie

Szczecin tak jak inne, największe polskie miasta dysponuje wieloma miejsca do zaparkowania auta w szeroko rozumianym centrum. Warunkiem jest uiszczanie opłaty za postój. Samochód można zaparkować w droższej tzw. czerwonej strefa A oraz w nieco tańszej tzw. żółtej strefie B. 

Do dyspozycji kierowców pozostają parkometry, gdzie można uiścić opłatę zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Coraz większym powodzeniem cieszą się jednak specjalne aplikacje, dzięki którym opłacanie postoju jest o wiele prostsze i bardziej precyzyjne.

Opłaty za parking są naliczane w dni powszednie w godz. 8.00 – 17.00.

Dla tych, którzy pracują w centrum miasta lub też są mieszkańcami SPP, przygotowano szeroki wachlarz korzystniejszych cenowo abonamentów. Są też grupy osób, które zwolnione są od opłat w całości. Dotyczy to np. niepełnosprawnych, pod warunkiem posiadania przez nich i włożenia za przednią szybę karty parkingowej osoby niepełnosprawnej.

Za brak uiszczonej opłaty kary są dotkliwe, zatem warto jest zapoznać się szczegółowo z systemem i wczytać w poszczególne załączniki, tak aby znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie. 

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod linkami :

https://spp.szczecin.pl/ppn/spp-podstawowe-informacje

Żaglowy Szczecin

Sierpień w Szczecinie obfituje w wiele wydarzeń wartych uwagi. Najważniejsze z nich odbędzie się w weekend 18-20 sierpnia. Wielka impreza nad Odrą – Żagle 2023 to następca dawnych Dni Morza czy też Tall Ship Reaces. Święto żagli to wspaniała, rodzinna impreza z marynistycznym klimatem, morskimi atrakcjami i najpiękniejszymi żaglowcami.

Największą atrakcją jest parada żaglowców, okrętów portowych i jachtów. Jednostki będzie można zwiedzać, a nawet wyruszyć w krótki rejs.

Żagle bez szant to jak regaty bez wiatru. Scena szantowa umieszczona będzie przy Centaurze.

O podniebienia gości i turystów zadbają food trucki. To 16 edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia kulinarnego.

Dwa wesołe miasteczka, Jarmark pod Żaglami, Strefa Piw Kraftowych z rzemieślniczymi piwami i Miejska Strefa Letnia i Foodport i pierwsze Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin na jeziorze Dąbskim – to tylko część atrakcji, jakie przygotowali dla zwiedzających organizatorzy.

Więcej i szczegółowiej pod linkami

Strona główna | Żagle 2023 (szczecin.eu)

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/scena-na-lasztowni-rozbrzmi-na-maxxa

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/nad-woda/zagle-2023-tu-bedzie-mozna-odpoczac-strefa-piw-kraftowych

Szczecińska Karta Turystyczna

Lato w pełni, upały chwilowo nas opuściły – to świetny czas, by pozwiedzać Szczecin! Idealnym partnerem na wycieczkę jest Szczecińska Karta Turystyczna. Stosunkowo niewielki nakład finansowy – 20 zł za wersję 24-godzinną lub 30 zł za 72 godziny i czeka nas moc atrakcyjnych zniżek. 

Jak podaje Szczecińska Karta Turystyczna | Visit Szczecin

Karta to przede wszystkim:

 • darmowe przejazdy komunikacją miejską

• 50% zniżki na wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego oraz Muzeum Techniki i Komunikacji

• możliwość zakupu biletów ulgowych do atrakcji turystycznych, m.in.: do podziemnych tras turystycznych, na rejsy statkami wycieczkowymi

• rabaty w pubach, kawiarniach, restauracjach i hotelach

• bilety ulgowe i rabaty na wypożyczenie sprzętu wodnego i wycieczki kajakowe

• bilety ulgowe na zwiedzanie galerii wystawowych w Zamku Książąt Pomorskich

Na tej też stronie dowiecie się Państwo, gdzie można kupić kartę lub też, z jakiej aplikacji w telefonie skorzystać by móc ciekawie, ale też bez zbędnych kosztów cieszyć się wakacjami w mieście.

Trwa tegoroczny nabór do szczecińskich burs i internatów. Na zainteresowanych czeka łącznie ponad 320 wolnych miejsc.

Nabór do burs i internatów prowadzony jest na wolne miejsca. Oznacza to, że nie obejmuje tych wychowanków, którzy już mieszkają w bursie lub internacie i złożyli w wymaganym terminie wniosek o kontynuację pobytu na kolejny rok szkolny. Łącznie, uczniowie spoza Szczecina, mają do dyspozycji w tego typu placówkach ponad 1,5 tys. miejsc.

Na stronie internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin/ w zakładce „BURSA/INTERNAT”, uruchomiona została możliwość elektronicznego wypełnienia wniosku rekrutacyjnego wraz z wymaganymi załącznikami. To właśnie w tym miejscu, można zapoznać się z ofertą poszczególnych placówek oraz uzyskać szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu czy też kryteriów naboru.

Na złożenie wniosku o przyjęcie zainteresowani uczniowie mają czas do 3 sierpnia br. Od 9 do 13 sierpnia kandydaci biorący udział w rekrutacji, muszą dostarczyć do placówki pierwszego wyboru (za pośrednictwem poczty elektronicznej) skan lub zdjęcie zaświadczenia o przyjęciu do szkoły. Wstępne wyniki tegorocznego naboru zostaną ogłoszone 16 sierpnia br. Następnie zakwalifikowani kandydaci będą mieli czas na złożenie deklaracji woli zamieszkania w bursie lub internacie (16-20 sierpnia br.). Co ważne, podobnie jak w przypadku składania zaświadczenia o przyjęciu do szkoły, ten typ dokumentu również należy przesłać do placówki za pomocą wiadomości elektronicznej. Ostateczne wyniki rekrutacji do tego typu placówek poznamy 21 sierpnia br. do godziny 14.00.

Urodziny Szczecina

5 lipca przypadła 78. rocznica przejęcia przez polską administrację zarządu nad Szczecinem. Z tej okazji, jak co roku, odbyło się wspólne świętowanie urodzin Miasta.

Jedną z tradycji związanych z urodzinami Szczecina, jest przyznawanie honorowego tytułu Ambasadora Szczecina. Otrzymać go mogą osoby, których osiągnięcia przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Miasta. Co ciekawe do tytułu, mieszkańcy mogą zgłosić również instytucje, lub nawet obiekty ruchome (takie jak na przykład pojazdy, statki, żaglowce, itp.), których działalność i wizerunek promują stolicy Pomorza Zachodniego.

W tym roku tytuły Ambasadorów otrzymali: żeglarka Agnieszka Skrzypulec-Szota oraz duet DJ-ów i producentów muzyki elektronicznej Catz’n Dogz.

Jednocześnie, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Szczecin wręczono również Medal za Zasługi dla Miasta. Ten otrzymał prof. Tomasz Grodzki – specjalista chirurgii klatki piersiowej i Marszałek Senatu.

Dodatkowo, w ramach świętowania urodzin Miasta, powstał kolejny film z cyklu „Pytania o Szczecin – 5 Lipca”. Tym razem w materiale przybliżona została historia Miasta. 

Produkcję można zobaczyć na stronie: pytaniaoszczecin.szczecin.eu oraz na Facebooku Pytania o Szczecin.  

Źródło: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/pytania-o-szczecin-5-lipca

Prestiżowa nagroda dla budynku szczecińskiej Filharmonii

Po dziewięciu latach od otwarcia budynek szczecińskiej Filharmonii został doceniony i wyróżniony. Jako jedyny z Polski znalazł się na liście 200 znaczących dzieł architektury na świecie. Lista ta została stworzona przez globalny przewodnik C.guide hiszpańskiej Fundacji Architektury.

Projekt dla siedziby Filharmonii został wyłoniony drogą międzynarodowego konkursu w roku 2007. Pracownia projektantów z Barcelony – Barozzi/Veiga miała za zadanie stworzyć odpowiednią siedzibę dla filharmonii z jednej strony, z drugiej zaś wykreować nowoczesny budynek i swojego rodzaju ikonę.

 Inspiracją tej bryły stały się organy – instrument wykorzystywany przez wielu znamienitych twórców. Jej kształt nawiązuje do hanzeatyckiej zabudowy miasta. Filharmonia wyróżnia się strzelistością wierzchołków i aluminiową strukturą elewacji
Prace budowlane trwały 3 lata i w roku 2014 budynek Filharmonii im Mieczysława Karłowicza w Szczecinie został otwarty.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem

Wiadomości Szczecin – Wszystkie informacje z miasta zawsze pod ręką.

Otwarcie letniego sezonu w szczecińskich kąpieliskach

Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i przebywania na świeżym powietrzu. Szczecińskie kąpieliska rozpoczęły sezon i zapraszają do korzystania z ich usług.

Kąpielisko Arkonka jest otwarte już od początku czerwca. Użytkownicy znajdą tam kompleks basenowy wraz ze zjeżdżalniami, sztuczną rzekę, spore zaplecze parkingowe oraz usługi gastronomiczne. 

Miłośnicy wypoczynku na łonie natury mogą również skorzystać m.in. z kąpieliska Dąbie, które obecnie błyszczy najjaśniej na mapie Szczecina. Korzystający z obiektu znajdą na nim, oprócz plaży, place zabaw, miejsca do grillowania, a także wiaty, leżaki, stoły piknikowe czy boiska. Kąpielisko, za sprawą podświetlonej promenady, to również doskonałe miejsce do podziwiania spektakularnych zachodów słońca.

Swoich miłośników mają także dwa inne miejskie kąpieliska: Głębokie i Dziewoklicz. Otoczone zielenią, przyciągają swoim wyjątkowym klimatem i malowniczym otoczeniem. Również i tam znajdziemy miejsca do wypoczynku, pomieszczenia sanitarne i przebieralnie oraz boiska. W sezonie otwarte zostaną punkty gastronomiczne, a maluchy będą mogły szaleć na wodnych „dmuchańcach”.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta sezon kąpielowy trwa w Szczecinie od 15 czerwca do końca sierpnia. Ale ponieważ w tym roku pierwsze dni września wypadają w weekend – na kąpieliskach ratownicy będą aż do 3 września.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznego sezonu na miejskich kąpieliskach dostępne są tutaj: Wiadomości Szczecin – Wszystkie informacje z miasta zawsze pod ręką.

Ukraina bliżej nas

Ukraina bliżej nas

Projekt „Ukraina bliżej nas” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Skierowany jest do osób, które musiały uciekać przed wojną na Ukrainie. Głównym celem wsparcia jest złagodzenie skutków traumatycznych przeżyć poprzez pomoc psychologiczną, wsparcie asystentów, pomoc prawną. Efektem prowadzonych działań jest ułatwienie adaptacji i integracji obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Gminy Miasta Szczecin.

Szczegółowy harmonogram wsparcia przewiduje między innymi:
wsparcie zespołu asystentów integracyjnych;
poradnictwo psychologiczne;
pomoc prawną;
poradnictwo terapeutyczne;
opiekę nad dziećmi i młodzieżą.

Działania te są prowadzone w Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 4 w Szczecinie.
Projekt będzie realizowany do 31.12.2023 r.

Więcej informacji:
http://mopr.szczecin.pl/strona_glowna/ukraina_blizej_nas_/
http://mopr.szczecin.pl/dokumenty/harmonogram_wsparcia_w_projekcie_pn_ukraina_blizej_nas_-

Odkryj Szczecin razem z Bike_S!

Prawdziwie wiosenna aura zdecydowanie sprzyja rozmaitym aktywnościom zewnętrznym. Dlaczego zatem nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i nie zwiedzić Szczecina na… rowerze.

Jednym z doskonałych sposobów na zorganizowanie tego typu wycieczki będzie wypożyczenie jednego z 800 rowerów miejskich – Bike_S. 100 stref postoju zlokalizowanych po obu stronach Odry (i nie tylko! Niedawno Bike_S wjechał również do Kołbaskowa oraz gminy Dobra) z pewnością pozwoli na odkrycie większości najciekawszych zakątków stolicy Pomorza Zachodniego.

Korzystanie z systemu szczecińskiego roweru miejskiego jest niezwykle łatwe. Wystarczy ściągnąć aplikację ROOVE, zarejestrować się w niej, zasilić konto i można ruszać w trasę. Aplikacja, która pozwala na wypożyczenie roweru przez 24 godziny na dobę, jest dostępna w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim.

Wszystkie szczegóły dotyczące funkcjonowania Bike_S dostępne są na jego stronie internetowej https://bikes-srm.pl/bikes/. Użytkownicy znajdą tam nie tylko szczegółowy regulamin oraz cennik, ale również między innymi mapę poszczególnych stacji oraz instrukcję dotyczącą aplikacji ROOVE.

Szczecin w 30 filmach 

Walki o Szczecin pod koniec II wojny światowej były zacięte i spowodowały dużo zniszczeń.

26 kwietnia 1945 roku Szczecin zajęła Armia Czerwona a 5 lipca – oficjalnie przekazano Szczecin władzom polskim.

Szczecin jest trzecim co do wielkości miastem w naszym kraju. Charakterystyczne place gwieździste nadały miastu określenie Paryża Północy. Szczeciński Cmentarz Centralny to największy w Polsce i trzecia co do wielkości w Europie nekropolia. Na Jasnych Błoniach rośnie największe w Polsce skupisko platanów – łącznie ponad 200. W Szczecinie znajduje się aż 15 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 142 ha.

„Pytania o szczecin” to ciekawa formuła pokazania historii tego miasta w przystępny sposób w formie filmów. Cykl rozpoczął się 26 kwietnia. Twórcy przewidują 30 pokazów.

pytaniaoszczecin.szczecin.eu oraz na Facebooku Pytania o Szczecin. https://pytaniaoszczecin.szczecin.eu/26-kwietnia

Nabór do szkół ponadpodstawowych w Szczecinie 

Co wybrać: liceum ogólnokształcące? technikum? A może szkołę branżową? To dylematy uczniów i ich opiekunów Reforma oświaty parę lat temu zlikwidowała gimnazja co powoduje, iż w tym roku nabór do szkół ponadpodstawowych jest wyzwaniem również dla samorządów i dyrektorów placówek.  

Zgodnie z zapewnieniem Wiceprezydenta Miasta Szczecin Lidii Rogaś – Szczecin jest do tego wyzwania przygotowany.

Rekrutacja zaczyna się od 09.05.2023r a wszystkie niezbędne informacje o ofercie placówek, istotnych kryteriów podczas rekrutacji, ważnych terminach oraz całej ścieżce postpowania rekrutacyjnego znajdziecie Państwo pod linkiem https://nabor.pcss.pl/szczecin/szkolaponadpodstawowa/.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/edukacja/rusza-rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych

Szczecińska Noc Muzeów 2023

Noc Muzeów to coroczna, kulturalna impreza, która polega na udostępnieniu mieszkańcom poszczególnych miast galerii, muzeów i wszelkich instytucji kultury w godzinach nocnych.

 Organizatorzy przygotowują co roku atrakcje specjalne polegające na udostępnieniu miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Odbywają się koncerty, warsztaty i scenki rodzajowe utrzymane w klimacie związanym z danym miejscem.

Miasto tętni nocnym życiem. Kolejki pod poszczególnymi gmachami potwierdzają, że jesteśmy wrażliwi na piękno i potrzebujemy duchowej uczty.

W Szczecinie noc muzeów odbędzie się już po raz 17 w nocy z 13/14 maja i jest to niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych corocznych atrakcji miasta.

 W ramach tego wydarzenia Urząd Miasta udostępni dla zwiedzających pokój prezydenta miasta a o historii wnętrza i ciekawostkach z nim związanych, opowie jego gospodarz – Piotr Krzystek – prezydent Szczecina.

Dodatkowo będzie można zwiedzić podziemny schron , salę sesyjną, salę ślubów oraz bliblioteczną. 

Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajdziemy pod linkiem

https://muzeum.szczecin.pl/images/17_ENM_2023_PROGRAM.pdf

źródło : Wiadomości Szczecin – Wszystkie informacje z miasta zawsze pod ręką.

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/spedz-noc-muzeow-w-magistracie

Książę Bogusław X 

Pomorze Zachodnie było poddawane licznym próbom. Położenie pomiędzy silnymi sąsiadami: Brandenburgami, Danią, Prusami nie ułatwiało w zachowaniu niezależności. 

Władcą, który wiedział o tym najlepiej był Bogusław X pochodzący ze starej dynastii Gryfitów. Losy Bogusława przypominały życie podczas sztormu. Walczył, wygrywał, ale i przegrywał. Ponieważ był dobrze wykształcony – potrafił przygotowywać swoje księstwo na konfrontację z silnymi sąsiadami. Scentralizował administrację, powołał sąd nadworny, kancelarię i urząd marszałka. Ograniczył bicie monety przez miasta, a system monetarny oparł na pieniądzu srebrnymi złotym, bitym przez książęcą mennicę. Wprowadził bezpośrednie podatki od nieruchomości. Wyręb drzew w książęcych lasach dozwolony był tylko za zezwoleniem, co przynosiło pokaźne dochody. Książę uporządkował też łowiectwo. Zwiększył ilość żołnierzy, przy pomocy, których skutecznie walczył z rozbojami na drogach i rycerzami rabusiami. Na bezpiecznych traktach rozkwitał handel, co sprzyjało rozwojowi miast. Rozpoczął orientować swoją politykę na Polskę. W 1490 r. w Grodnie zawarł układ małżeński z Kazimierzem IV Jagiellończykiem i pojął za żonę jego córkę Annę, z którą stworzyli szczęśliwy związek. W ciągu dwunastu lat małżeństwa księżniczka urodziła mu ośmioro dzieci, w tym pięciu synów, którzy zapewnili przedłużenie dynastii Gryfitów.

 Barwne i ciekawe życie księcia skończyło się jednak koniecznością złożenia hołdu Świętemu Cesarzowi Rzymskiemu, a Pomorze Zachodnie zostało uznane za bezpośrednie lenno Rzeszy. 

Zasłużenie otrzymał przydomek WIELKI, a pomnik pod Zamkiem Królewskim w Szczecinie przypomina o Jego walce o niezależność tych ziem. 

W nawiązaniu do powyższej historii warto udać się do Kina Zamek i obejrzeć animowany film WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁWA X, który w nowatorskiej formule przybliża jeden tylko fragment z jego licznych wypraw. 

Wielka podróż Bogusława X – Wiadomości Szczecin – Wszystkie informacje z miasta zawsze pod ręką.

TARGI PRACY IT NA ZUT W SZCZECINIE

Podobnie jak w zeszłym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Informatyki w Szczecinie przy współpracy Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie organizuje w dniu 19.03.2023 targi pracy, które mają na celu nawiązanie relacji akademicko – biznesowych w branży IT.

 W ramach tego wydarzenia zaprezentuje się dwadzieścia firm ze Szczecina i okolic, które poszukują programistów, informatyków i grafików. W programie są prelekcje, spotkania ze specjalistami oraz pokazy najnowszych technologii.

R@bbIT to również okazja do poznania potencjału naukowego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Będzie to czas na zweryfikowanie obiegowych informacji o rzeczywistych dochodach w tej branży, wymagań, jakie stawiają pracodawcy przyszłym pracownikom, pomysłów na współpracę, a także nowinek technologicznych, które na pewno zaskoczą przybyłych gości.

To dzień dla studentów informatyki, dla absolwentów, tych, którzy szukają zmian zawodowych, oraz wszystkich pasjonatów branżą IT.

Więcej informacji oraz program wydarzenia znajdziecie Państwo pod poniższymi linkami. 

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/biznes/ratbbit-2023-targi-pracy-branzy-it

Home – Solid Color

Szczeciński Budżet Obywatelski  trwa nabór!

Szczeciński Budżet Obywatelski to szczególny rodzaj konsultacji społecznych, których celem jest włączenie mieszkańców w proces decydowania o sposobie wydatkowania części budżetu Miasta Szczecin. Co roku przeznacza się na ten cel co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta. Propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. Projekty, które osiągną najlepszy wynik przeznaczone zostaną do realizacji.

W nowym regulaminie SBO pojawia się inny niż dotychczas podział środków: 70% puli zostanie przeznaczone na projekty lokalne, a 30% na – „Zielone SBO” – czyli projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego.

Każdy mieszkaniec Szczecina może mieć wpływ na współdecydowanie o wydatkowaniu środków z lokalnego budżetu. Nowością tegorocznej edycji jest głosowanie elektroniczne. 

Tegoroczna pula Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego wynosi 17.200 000 zł.

Więcej informacji 

https://sbo.szczecin.eu/w-tym-roku-mieszkancy-beda-mogli-zglaszac-i-glosowac-na-projekty-szczecinskiego-budzetu

Wsparcie dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnościami

Wsparcie dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnościami

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje dofinansowanie do zakupu lub naprawy wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie lekarza. Obywatel Ukrainy z niepełnosprawnością może otrzymać tę pomoc w ramach Modułu I programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.  Wnioski wraz z niezbędnymi dokumentami można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Dofinansowaniem mogą być objęte przedmioty, w przypadku których wymagany jest udział własny świadczeniobiorcy w limicie finansowania wyznaczonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia tzn. wyrobów medycznych, które nie są finansowane w 100 % z NFZ. Mogą to być np. protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pielucho-majtki, cewniki, sprzęt stomijny.

O dofinasowanie można ubiegać w ramach przedmiotów zakupionych po 24 lutego 2022.

Pomoc udzielana jest obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:

  1. pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznany za legalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,
  2. posiadają dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności, a w przypadku jego braku wystarczy oświadczenie, że go posiadasz.

Dotyczy to także dzieci, w tym przypadku wystarczy oświadczenie opiekuna, że posiadają taki dokument wydawany dzieciom w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności.

Wnioski w języku polskim wraz z wymaganymi dokumentami można składać w:
Dziale Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością  przy ul. Abramowskiego 19 (wejście od ul. Mickiewicza) 71-104 Szczecin.

Poniedziałek 8.00 do 15.00

Wtorek – Czwartek 10.00 do 14.00

W piątki wnioski nie są przyjmowane. 

UWAGA!! 

Nie będą przyjmowane wnioski bez wymaganych załączników:

Dokumenty wymagane do złożenia wniosku:

– wniosek w języku polskim (do zapoznania się wniosek w języku ukraińskim),

– oświadczenie osoba z niepełnosprawnością.

Szczegółowe informacje: mopr.szczecin.pl 

Rekrutacja do klas I szkół podstawowych i przedszkoli publicznych na rok szkolny 2023/2024

Jeszcze zimowo za oknami a rodzice i opiekunowie najmłodszych dzieci już muszą zadbać o miejsca dla swoich pociech po tegorocznych wakacjach.

Jest to czas, gdy rusza większość rekrutacji do publicznych placówek edukacyjnych dla najmłodszych. W roku 2023 rekrutacja do klas I szkół podstawowych oraz do przedszkoli publicznych, a także oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 6 marca.

Strona internetowa: https://nabor.pcss.pl/szczecin/ to adres, gdzie rodzice i opiekunowie znajdą pełną ofertę placówek oraz możliwość zapisania dziecka do wybranego przedszkola czy szkoły. 

Więcej informacji, w tym szczegółowe zasady naboru zarówno do przedszkoli, jak i do klas I szkół podstawowych oraz szczegółowy harmonogram naboru znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/edukacja/rekrutacje-do-klas-i-sp-i-przedszkoli-publicznych-na-rok-szkolny-2023-2024

Nabór wniosków na mieszkania socjalne 2023

We wtorek 14 lutego rozpocznie się nabór wniosków na mieszkania socjalne. Są to lokale o niskim czynszu, przeznaczone dla osób najbardziej potrzebujących. W ostatnich dziewięciu latach ZBiLK w ramach naborów wynajął ponad pół tysiąca takich mieszkań.

Pierwszy w tym roku nabór na lokale socjalne ruszy 14 lutego i potrwa do 28 lutego br. O wynajęcie takiego mieszkania może ubiegać się każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu i osiąga odpowiednio niski dochód. Przykładowo, gospodarstwo domowe, w którym znajdują się trzy osoby może mieć maksymalny dochód na poziomie 3537,68 zł.  Pozostałe progi dochodowe znajdują się na stronie ZBiLK.

 

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów mieszkania socjalne są wyremontowane, jednak mogą być o obniżonym standardzie (toaleta na półpiętrze, ogrzewanie piecowe). Z kolei czynsz w takim mieszkaniu wynosi tylko ok 1,45 zł za m2 czyli np  w lokalu o pow. 35 m2 wyniesie on ok 50 zł miesięcznie plus media (prąd, woda, gaz itp).  

 

Wnioski złożone przez mieszkańców zostaną poddane ocenie punktowej. Liczba punktów zależeć będzie m.in.: od okresu zamieszkiwania w Szczecinie, liczby dzieci, stanu zdrowia i warunków w jakich się obecnie mieszka. Na podstawie punktacji  ogłoszone zostaną wstępne wykazy złożonych wniosków. Osoby, które nie będą zgadzać się z naliczoną punktacją będą miały możliwość złożenia odwołania w ciągu 7 dni. Odwołania, uwagi oraz zażalenia rozpatrywane będą przez Społeczną Komisję Mieszkaniową. Po rozpatrzeniu wszystkich odwołań ZBiLK opublikuje ostateczną listę osób, które są uprawnione do wynajęcia mieszkania socjalnego.

Wnioski oraz szczegółowe informacje dotyczące naboru są dostępne na stronie internetowej ZBiLK. Można je pobrać również osobiście w siedzibie ZBiLK przy ul. Mariackiej 25.  

Wypełnione wnioski wraz z załącznikami można składać w siedzibie ZBiLK tylko w terminie 14.02.2023 r. – 28.02.2023 r. W przypadku złożenia wniosku bez obowiązkowych dokumentów, uznaje się go za niekompletny i pozostawia bez rozpoznania. 

Aby uzyskać informację w tej sprawie, można dzwonić pod nr telefonów, w dni robocze w godz. 7.30 – 15.30:

Tel. 91 48 86 301

Tel. 91 48 86 333

Tel. 91 43 45 455

 

Więcej na stronie www.zbilk.szczecin.pl

CERTYFIKAT SAMORZĄDU PRZYJAZNEGO RODZINOM

Szczecin z certyfikatem!

W związku z pilotażowym projektem standaryzacji działań na rzecz rodzin możliwy do realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego; miasto Szczecin jako jedno z pierwszych miast w Polsce uzyskało zaszczytny CERTYFIKAT SAMORZĄDU PRZYJAZNEGO RODZINOM. 

Do uzyskania tego tytułu przychylił się też Związek Dużych Rodzin 3+, doceniając powołanie w Szczecinie Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Procesowi certyfikacji towarzyszyło szereg szkoleń skierowanych zarówno do młodych rodziców, rodzin z większą liczbą dzieci, warsztatów dla ojców, czy też spotkań dotyczących zaburzeń odżywiania. Nie zapomniano o małżonkach, dla których ważne były warsztaty na temat wzmacniania więzi oraz poprawnej komunikacji w małżeństwie. 

Istotny był też program szkoleń dla urzędników oraz materiały warsztatowe, które będą pomocne w dalszej pracy na rzecz rodzin. 

https://przyjaznyrodzinie.szczecin.pl/chapter_117000.asp https://rodzina.szczecin.eu/

Motoeksperymentarium SMYK w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

„Pełne szaleństwo” w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Takimi słowami opisują nową wystawę zwiedzający Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, które dotychczas było kojarzone z historią motoryzacji oraz ciekawymi, ale statycznymi eksponatami. Od 01 lutego 2023 roku przestrzeń Muzeum została zagospodarowana interaktywnie i w dniu otwarcia przyciągnęła tłumy odwiedzających.

Motoeksperymentarium SMYK – bo tak brzmi nazwa tego przedsięwzięcia, zawiera 15 interaktywnych eksponatów, które związane są z obsługą pojazdów czy też symulacją jazdy pod wpływem środków odurzających. Można zrealizować własnoręczny przeglądu pojazdu czy też w bezpiecznych warunkach doświadczyć stłuczki samochodowej. Jest możliwość zaprogramować stanowisko, tak by sprawdzić, w jaki sposób zachowuje się i reaguje kierowca wypoczęty a w jaki sposób zmęczony.

Optymalny pobyt w Motoeksperymentarium organizatorzy przewidzieli do godziny. Oprócz poniedziałku otwarte jest codziennie. W każdy wtorek wstęp jest bezpłatny.

https://muzeumtechniki.eu/motoeksperymentarium/atrakcje/

Ferie zimowe w 2023 roku

Wielkimi krokami zbliża się zimowa przerwa w zajęciach przedszkolnych i szkolnych dla dzieci.

W województwie zachodniopomorskim ferie odbędą się w terminie 13 – 26 lutego 2023. Jest to czas, kiedy wiele rodzin planuje wspólny wyjazd, by móc odpocząć od codziennych wyzwań.

Warto przypomnieć, iż tylko do końca marca 2023 roku możemy wykorzystać Bon Turystyczny, który jest realizowany na terenie Polski. Rodzina cudzoziemców może posiadać bon pod warunkiem, iż mieszka w Polsce i co najmniej jedno z rodziców ma tytuł pobytowy, uprawniający do korzystania z pomocy społecznej. Do takich tytułów należą: zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, ochrona uzupełniająca, status uchodźcy oraz obywatelstwo.

Jak zapewnić opiekę nad dzieckiem w sytuacji, gdy nie planujemy wyjazdów w okresie ferii ? 

Urząd Miasta Szczecin Wydział Oświaty przygotował bogatą ofertę półkolonii w placówkach oświatowych. To wspaniała propozycja dla zapracowanych rodziców i ich pociech. Oprócz posiłków dzieci mają zapewnioną opiekę, a także kreatywne zajęcia. Prosimy zapoznać się z poniższymi propozycjami:

https://pe.szczecin.pl/chapter_201199.asp?soid=2cf0f17002044aaa8df452c2888d2a6a

MODUŁ OBSŁUGI SPRAW – nowy serwis dla cudzoziemców

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił nowy serwis internetowy skierowany do cudzoziemców. Dzięki niemu możliwe jest m.in. wypełnienie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt.

Nowopowstały serwis jest dostępny w aż 7 wersjach językowych, w tym między innymi ukraińskiej, francuskiej, wietnamskiej oraz arabskiej. Za jego pośrednictwem wszyscy zainteresowani mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące obowiązujących procedur migracyjnych oraz poprawnego wypełnienia niezbędnych dokumentów.

Portal umożliwia również wypełnienie oraz przesłanie do właściwego wojewody wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy. Należy jednak pamiętać, że obecnie po przesłaniu uzupełnionego wniosku za pośrednictwem portalu, nadal konieczne jest wydrukowanie go, podpisanie oraz osobiste złożenie w danym urzędzie wojewódzkim. Planuje się, że w przyszłości serwis zapewni możliwość złożenia dokumentów jedynie w wersji elektronicznej.

Nowopowstały portal dostępny jest pod adresem: mos.cudzoziemcy.gov.pl

Podsumowanie 2022 roku

Zespól Centrum Informacyjnego dla Cudzoziemców w roku 2022 aktywnie włączył się w działania związane z nagłym wybuchem wojny w Ukrainie i przybywającymi do Szczecina uchodźcami. Spotkaliśmy się z minimum 800 osób. Wielokrotnością tych spotkań były porady telefoniczne i pomoc mailowa. 

Uchodźcy zwracali się do nas z kłopotami dnia codziennego. Bezpieczne miejsce zamieszkania, dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, legalizacja opieki nad małoletnimi którzy przybyli do Szczecina bez opiekunów prawnych, informacje o dostępie do edukacji, nauka języka polskiego oraz poszukiwanie pracy – to przykładowe zagadnienia z jakimi się do nas zwracano. 

Miasto Szczecin jest miejscem przyjaznym nie tylko dla uchodźców wojennych. Spotykaliśmy się z problemami cudzoziemców przybyłych z dalekich krajów azjatyckich, z Anglii, RPA i Stanów Zjednoczonych. 

Na zakończenie roku każdemu z Państwa przebywającemu na terenie naszego miasta dziękujemy za okazane zaufanie i przekazujemy nasze tradycyjne życzenia Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2023.